ani

Słownik języka polskiego PWN

ani I «spójnik łączący zaprzeczone zdania współrzędne lub składniki współrzędne zdania zaprzeczonego, np. Nie kradł ani nie oszukiwał.»
ani II «partykuła przecząca poprzedzająca orzeczenie czasownikowe, np. Ani pisnął., niektóre użycia rzeczownikowe, np. Nie wypił ani kropli., występująca w utartych połączeniach oznaczających brak czegoś, np. Ani krzty; ani odrobinę; ani razu; ani trochę.»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ani

Porady językowe

Ani czy i?
20.01.2016
Szanowni Państwo,
czy poprawnie zbudowane jest zdanie: Nie może być jednak żadnych wątpliwości co do tego, kto jako pierwszy użył przemocy ani kto odniósł większe straty.
Mam problem ze słówkiem ani. Niby zdanie przeczące, więc ani powinno być, ale tu pasuje chyba bardziej spójnik i. Czy mam rację?
ani…, ani
28.12.2012
„Nie pamięta ani jak wstał, czy już jadł i jak się ubrał” – to zdanie z zapowiedzianych na przyszły rok Xiąg Jakubowych Olgi Tokarczuk. Brakuje mi w nim przecinka, ale mam kłopot: czy powinien on stać przed czy po ani?
Ani tak ci nie wierzę
29.04.2009
Moja znajoma konsekwentnie używa spójnika ani jak i, np. w takich konstrukcjach: ani tak ci nie wierzę (w znaczeniu 'i tak nie wierzę'), chociaż ani tak nie wiem, jak to będzie (w znaczeniu 'chociaż i tak nie wiem jak to będzie'). To tylko dwa przykłady z ostatnich dni. No i mam problem, bo na moje ucho polonisty i informatyka to jest błąd językowy (nie udało mi się odnaleźć podobnych użyć w słownikach i korpusie), ale być może jest to jakiś regionalizm, o którym, jako człek miastowy, nie mam zielonego pojęcia?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... nie będę oszczędzać. Mogę nie dojeść, ale nie będę śmierdziała ani polewała się jakimś ruskim syfem...

    A pojutrze do normalnego świata...
  • ... z Polską: - Protesty nie spowodowały żadnych opóźnień w odprawach granicznych ani osób, ani towarów - powiedział nam szef Służby Celnej prof. Wiesław...

Encyklopedia PWN

królestwo armeńskie (ob. Armenia i częściowo Turcja) istniejące ok. 1017–45 ze stol. w Ani;
Ani, Anyi, Agni,
jeden z ludów Akan,
ruiny antycznego miasta i jednej ze stolic średniow. Armenii oraz dawnego centrum rel. Ormian, obecnie opuszczona miejscowość Anikoyü we wschodniej Turcji, 45 km na wschód od Karsu, nad graniczną z Armenią rz. Achurian.
Ani, al- Jusuf, arab. Iūsuf al- ‘Ānī, ur. 1 VII 1927, Ana (Irak), zm. 10 X 2016, Amman (Jordania),
arabski dramatopisarz i reżyser teatr. z Iraku;
jaskinia krasowa w południowym zboczu Wąwozu Jamki (odnoga Doliny Sąspowskiej), w Ojcowskim Parku Nar.;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!