beżowy

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

beżowy «taki jak kolor mlecznej kawy»
• beżowo

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

kolory
2.01.2012
Chciałbym zapytać o nazwy kolorów. Na przykład beżowy: czy przed pojawieniem się zapożyczenia z francuskiego kolor ten miał jakąś polską nazwę, czy po prostu nazwy nie miał? Czy liczba nazywanych kolorów ulegała w historii polszczyzny gwałtownym zmianom?
Pozdrawiam serdecznie
glina i gliniarz
10.04.2003
Witam!
Zawsze byłem przekonany (bez żadnego wszakże dowodu), że słowa glina i gliniarz, odnoszone do policjanta, przywędrowały z Francji: mundur francuskiego policjanta ma (miał) kolor beżowy (gliniany). Czy jestem w błędzie? Oto poprzednie wypowiedzi w Poradni na ten temat:
Policjant przyczepia się do ludzi tak jak glina do rąk. To oczywiście punkt widzenia tych, którzy są z prawem na bakier.

Co do tego określenia gliny i gliniarza mam inne wyjaśnienie. Pochodzi ono mianowicie od tych tabliczek glinianych (aluminiowych) z numerem identyfikacyjnym na piersi, które milicjanci nosili. Nie wiem, czy też w innych krajach.
Pozdrawiam
St.P.
pomarańcz
16.06.2006
Szanowni Państwo,
ponownie piszę do Państwa z prośbą o pomoc w rozstrzygnięciu nurtującej mnie kwestii językowej. Tym razem chodzi o nazwnictwo kolorów. Większość z nich można nazwać dwojako: biały – biel, żółty - żółć itp. Czy w ten sam sposób można nazwać kolor pomarańczowy? Ostatnio napisałem zdanie: „Ciemny brąz ścian zestawiono z pomarańczem tapicerowanych mebli”. Czy nie można bronić owego pomarańczu, kierując się zasadą analogii?
Z poważaniem,
Dominik Szulowski

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... ciemne, krótkie, z wyraźną łysiną na czole. Ubrany był w beżową kurtkę oraz szare spodnie w kant.
  II - wiek około 22...
 • ... chcemy stonować niebieski należy użyć żarówek w tonacji pomarańczowej lub beżowej.

  TYPY ŹRÓDEŁ ŚWIATŁA
  ŻARÓWKI HALOGENOWE
  Światło halogenowe jest bardzo łatwo...
 • ... żółtej, beżowej oraz białej. Przykładowo, jeśli w sypialni przeważa kolor beżowy, należy użyć żarówek Softone w tym samym odcieniu.
  Światło pośrednie...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego