bez smaku

Porady językowe

Wulgaryzmy
8.10.2016
Szanowni Państwo,
podobne pytanie były zadawane, ale bardzo dawno. Czy słowo zajebiście jest wulgaryzmem? O ile pamiętam, w moim środowisku uchodziło to za wulgaryzm, jednakże ostatnio oglądając serial młodzieżowy, osoby niepełnoletnie używały tego słowa swobodnie, a co więcej, nadawca go nie cenzurował. Wobec tego, czy jest to wynikiem coraz bardziej powszechnego używania wulgaryzmów i czy to zmierza do tego, że za jakiś czas inne – aktualnie tzw. twarde wulgaryzmy będą w powszechnym użyciu?
Niestety...
5.09.2013
Dzień dobry Państwu!
Bardzo proszę o informację dotyczącą pisowni nazw wyrobów przemysłowych. Przyzwyczaiłam się już do pisania nazw samochodów małymi literami np. mercedes atego, iveco, lublin, fiat itp. Ale czy tak samo należy napisać nazwę pompy pływającej niagara czy piły do betonu stihl?
Kolejna grupa to komputery, np. deel, lenovo i telefony komórkowe – nokia, samsung. Nie chodzi mi o nazwę firmy produkującej, lecz nazwę telefonu czy komputera.
Z wyrazami szacunku
Anna Świtalska
nocnik
22.11.2013
Dzień dobry!
Moje pytanie: czy słowo nocnik użyte w poezji to wulgaryzm? „Łbem o nocniki chłodne trącając...” (Julian Tuwim, Mieszkańcy).
Pozdrawiam
Rafał

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... muszą więc nosić na statku skafandrów. Będą jeść syntetyczne pożywienie bez smaku. Produkty mają postać półpłynną i wyciska się je ze specjalnych...
 • ... Czeladnik II płacze
  SAJETAN
  Hej! - ale będą jeść odpowiednie preparaty
  bez smaku, a nie langusty i wąparsje, jak ty, prokuratorze sądu najwyższego...
 • ... upasę, i utuczę,
  Bo nie lubię chuderlaków -
  Mięso chude jest
  bez smaku,
  A w dodatku łykowate.
  Potem wrzucę na łopatę
  I pod...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego