co prawda

Wielki słownik ortograficzny PWN

Porady językowe

co prawda
8.05.2015
Czy mogą mi państwo wyjaśnić, dlaczego przed co prawda nie stawia się przecinka? Przed co przeważnie się stawia, jaka jest więc różnica? Mam też konkretny przykład: „Mogłem, co prawda zatroszczyć się o niego, tak jak troszczyłem się przez ostatnie pół roku o Viktorię”. Tutaj definitywnie przecinek jest zbędny, nie potrafię jednak wyjaśnić znajomej, dlaczego tego przecinka w tym miejscu nie należy stawiać.
Co jest tajlandzkie, a co tajskie?
16.11.2012
Chciałbym się dowiedzieć, co może być tajlandzkie, a co tajskie. Mam z tym ciągle kłopoty, bo wydaje mi się, że oba przymiotniki nie są całkowicie wymienne. Raz poradziłem komuś, żeby na swoim blogu filmowym pisał o plakatach raczej tajlandzkich, a nie tajskich, ale do dziś mam wątpliwości, czy na pewno dobrze zrobiłem. Gdzie indziej z kolei czytam o tajskim kinie akcji i też mi to nie pasuje. W kuchni mam natomiast tajską zupę krewetkową i tu jakoś nie mam zastrzeżeń. Jak to zatem jest?
Prawda? – Prawda.
12.04.2007
Jeśli rozmawiają lub piszą do siebie osoby A i B i jeśli A powie lub napisze coś, co jest oczywiste, kończąc swoją wypowiedź słowem prawda?, to czy odpowiedź jednym słowem Prawda jest w takiej sytuacji prawidłowa? Na przykład:
A: — Hak nie piszę się przez ch, prawda?
B: — Prawda
Czy odpowiedź jednym słowem Prawda jest wystarczająca, żeby było poprawnie?
Pozdrawiam

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... którego Szkice piórkiem podziwiałem, a wypowiadał jedynie swoje głębokie przekonanie. Co prawda był też przekonany, że wybór Johna Kennedy`ego na prezydenta...
  • ... 4 Zespołu.
    Oczywiście nie było żadnych Matryc, żadnych Metaversów, Cyberplanów.
    Co prawda Microsoft próbował wymuszać na użytkownikach masowe podłączenie do swojego Pałacu...
  • ... wynikało m. in. z braku wyraźnej koncepcji amerykańskiej. Została ona co prawda opracowana przez Brzezińskiego i Quinta w raporcie Instytutu Brookings - w...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego