co większy

Wielki słownik ortograficzny PWN

Porady językowe

Co jest po polsku?
22.10.2002
Słownik języka polskiego: „zawiera wyrazy i wyrażenia pochodzące zarówno ze słownictwa ogólnego, jak i terminy specjalistyczne, które mogą być znane poza kręgiem specjalistów”. Wydawałoby mi się, że słownik języka polskiego powinien zawierać maksymalną liczbę słów, tak by nie było wątpliwości, że dane słowo jest poprawne w tym języku, a tak nie jest.
A co z tymi nieznanymi poza kręgiem specjalistów? Nie są one ujęte w słowniku języka polskiego, więc co z nimi? Są po polsku czy nie? I jakie kryterium tu decyduje?
W słownikach języka polskiego moim zdaniem panuje wielka niekonsekwencja. Weźmy np. motylki: paź żeglarz jest, niepylak apollo jest, ale nie ma niepylaka mnemozyny. Jest osinowiec, ale gatunku pokłonnik, do jakiego należy, nie ma (oparłem się na OSPS). Przykłady można by mnożyć.
I mam dylemat, czytając książkę o motylkach i poznając naprawdę przepiękne z punktu widzenia scrabblisty (tak na marginesie słowo scrabble jest, terminu określajacego osobę grającą w tę grę nie ma w słownikach...?) słówka jak szczakoń, czy terminy nieznane poza kręgiem fachowców są po polsku, czy nie? Dlaczego moim zdaniem czysto polskich słów nie ma w słownikach, albo inaczej – dlaczego są one w tak niekonsekwentny sposób odnotowywane?
Co tam u ciebie?
2.06.2013
Dzień dobry!
Czy słowo tam w poniższych zdaniach pytających jest potrzebne?
Co TAM u Ciebie?
Jak TAM weekend?
Pozdrawiam
Rafał Kowalski
większy lub równy
8.05.2003
„Większy lub równy od wartości X”? „Większy lub równy wartości X”? Wiem, że jedno i drugie jest „niepoprawne”, ale z matematycznego punktu widzenia taka sytuacja jest całkiem normalna. Pierwszą formę od razu zakwalifikowałam jako błędną. Drugą chyba można (trzeba?) zaakceptować?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... ten pozornie absolutnie nieodwracalny proces uspołecznienia, w którym ginie wszystko, co wielkie, co ma związek z Nieskończonością, z Tajemnicą Istnienia?

  ZOFIA
  To...
 • ... Legii - Stopczyk.

  Mimo ogromnej przewagi Podhala padło niewiele bramek, w
  czym wielka zasługa bramkarza Legii Dudziaka. W drużynie gospodarzy podobał się młody...
 • ... Gucciego, krawat od Yves St. Laurenta, na przegubie platynowy Piaget.
  -
  Czym większe zamówienie, tym większy rabat oczywiście - zapewnia otwierając swoją świetną teczkę...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego