dlatego by

Wielki słownik ortograficzny PWN

Porady językowe

Dlatego że
25.10.2017
Ostatnio na lekcji języka polskiego usłyszałam, że wyrażenie dlatego że w wypowiedzi jest błędem ponieważ nie można używać dwóch spójników obok siebie. Czy jest to prawda?
dlatego (,) że
19.09.2001
Czy dopuszczalne jest w jakichś wyjątkowych przypadkach rozdzielanie przecinkiem wyrażenia dlatego że? Słownik interpunkcyjny PWN ("z krukiem") nie wyróżnia pisowni dlatego, że tak często spotykanej w prasie.

Agata Gogołkiewicz
dlatego (,) że
19.11.2014
W Słowniku interpunkcyjnym J. Podrackiego i A. Gałązki na s. 132 jest następujące wyjaśnienie: „dlatego – wyraz zapowiadający zdanie składowe (podrzędne przyczynowe), wyjaśniające sytuację opisaną w zdaniu głównym. Stawiamy przecinek po dlatego, a przed że”. I poniżej: „dlatego że – połączenie wyrazów wprowadzające zdanie składowe (podrzędne przyczynowe), wyjaśniające sytuację opisaną w zdaniu głównym. Przecinek stawiamy przed całym wyrażeniem”. Przyznam, że nie rozumiem różnicy.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Anglia zakochała się w Gallagherach, mimo że - a może właśnie dlatego - byli bardziej bezczelni i aroganccy niż ktokolwiek z ich poprzedników.
    A...
  • ... to zinterpretowane jako dowód naszej słabości - obawia się polityk ZChN. - Dlatego powinniśmy poszukać własnego kandydata - podkreśla. Problemem przy wyborze Borusewicza może też...
  • ... różne nieporozumienia. Polska i Białoruś to kraje sąsiadujące ze sobą, dlatego powinno im zależeć na dobrych relacjach. Oba państwa powinny dążyć do...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!