dlatego też

Wielki słownik ortograficzny PWN

Porady językowe

Dlatego że (iż)
21.02.2017
Szanowni Państwo,
zastanawiam się, czy zalecenie interpunkcyjne z porady http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Roznosci;17471.html nie jest zbyt kategoryczne. Reguła [365] WSO uzależnia taki przecinek od akcentu i pauzy oddechowej (w takim duchu brzmią też archiwalne porady na temat połączenia dlatego(,) że). W tym zdaniu bardziej pasuje mi akcent na dlatego niż jego brak.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
dlatego, bo
9.11.2007
Szanowni Państwo,
czy dlatego, bo jest poprawne? Ostatnio słyszę takie połączenie coraz częściej. Czy jest po prostu alternatywą dla dlatego, że, czy jest błędem?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
za to w znaczeniu 'dlatego'
6.09.2011
Witam!
Chciałbym zapytać o następującą rzecz: moi znajomi, którzy pochodzą z okolic Radomia, używają często formy za to, że w zdaniach, w których ja używam formy dlatego, że, np. „Jest bardzo zimno w domu, ale może za to, że na dworze jest zimno”. Czy to jakieś wyrażenie regionalne, typowe dla województwa mazowieckiego? Dziękuję z góry za odpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam.
Paweł Łyś

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... akcyzę. Przedstawiciele Straży Granicznej twierdzą, że wzrost przemytu jest nieunikniony, dlatego też zamierzają zwracać szczególną uwagę na osoby przekraczające granicę z dużym...
  • ... spragnionych sukcesu, a na dodatek posiadających zmysł do robienia interesów. Dlatego też zresztą w czasie pobytu naszej misji na Florydzie, gdzie jest...
  • ... między określonymi czynnościami badawczymi, wykonywanymi na danych etapach procesu badawczego.

    Dlatego też w następnym punkcie proponuję nowy podział procesu badawczego, któremu podporządkowany...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego