dom dziecka

Słownik języka polskiego PWN

dom dziecka «zakład wychowawczy dla sierot lub dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej»
rodzinny dom dziecka «dom, w którym niewielka grupa sierot lub dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej wychowuje się w pełnej rodzinie»

Porady językowe

dom
2.12.2002
U mojego dziecka uczącego się w I klasie zobaczyłem w zeszycie zdanie: „Na domu stoi antena”. Czy nie powinno być: „Na domie stoi antena”?
Odbyły się już trzy Kangury i Mam w domu wszystkie Tytusy
21.02.2017
Szanowni Państwo,
mam czasem wątpliwość w związku z liczbą mnogą i wielką literą. Np. konkurs matematyczny Kangur: Odbyły się już trzy Kangury/kangury? Liczba mnoga niejako kłóci się z jednostkową referencją nazwy własnej. Chodzi tu w końcu o trzy edycje konkursu Kangur, a nie trzy niezależne wydarzenia. Pytanie podobnego rodzaju: Mam w domu wszystkie Tytusy/tytusy? (komiksy).
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Śmieci a dzieci
12.04.2018
Dlaczego w narzędniku słowo śmieci brzmi śmieciami, skoro podobnie brzmiące dzieci odmieniają się już inaczej? Czy obowiązuje tu jakaś zasada? 

Z poważaniem,
Agnieszka

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... się w Kotlinie na Kowańcu koło Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (dawny Dom Dziecka). W tym roku w miejsce dawnego napisu pojawiła się tablica...
  • ... o fałszowanie dokumentów, w celu adopcji 600 rosyjskich dzieci z domów dziecka. Nadii Fratti zarzucono także wręczanie łapówek przedstawicielom miejscowych władz, by...
  • ... Gostyninie Wiesława Nadwodna. Zanim wychowankowie trafią do obcych rodzin, pracownicy domu dziecka przeprowadzają wywiad środowiskowy. Podobną akcję placówka przeprowadziła na Wielkanoc. - Dzieci...

Encyklopedia PWN

zakład opiekuńczo-wych. dla dzieci i młodzieży w wieku 3–18 lat, osieroconych lub pozbawionych opieki rodziny.
instytucja opiekuńczo-wychowawcza zajmująca się całkowitą opieką i wychowaniem sierot oraz dzieci, których rodzice trwale lub okresowo są pozbawieni praw rodzicielskich albo nie potrafią, nie mogą czy też nie chcą stworzyć swoim dzieciom właściwych warunków życia i rozwoju.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego