fantastyczny

Wielki słownik ortograficzny PWN

fan•tastycz•ny; -ni; -niej•szy

Słownik języka polskiego PWN

fantastyczny
1. «będący nierealnym wytworem wyobraźni»
2. «o powieści, opowiadaniu itp.: przedstawiający świat i wydarzenia nierealne»
3. pot. «nadzwyczajny, wspaniały»

• fantastycznie • fantastyczność
powieść fantastyczna «powieść, której fabuła osnuta jest na wydarzeniach nierealnych, nadprzyrodzonych lub dziejących się w odległej przyszłości»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Pół fantastyczny, pół realistyczny
31.10.2016
Na konkursie ortograficznym zdarzyły się dwa przykłady, które budzą moją wątpliwość. Otóż jedno ze zdań brzmiało: Plan może wydawać się pół fantastyczny, pół realistyczny. Czy istnieje drugie rozwiązanie tej reguły, czy też w podany przykład wkradł się błąd? Jest to odpowiedź zawarta w książce do gramatyki, jednakże myślę, że poprawniej byłoby: półfantastyczny-półrealistyczny.
I czy imiesłowowy równoważnik zdania podrzędności zawsze oddzielamy przecinkiem?

Kamil Walczak
Postać fantastyczna a fantastyczna postać
8.10.2016
Mam problem z przydawkami charakteryzującymi oraz klasyfikującymi. Ich różnica w podręcznikowych przykładach jest jasna (brunatny niedźwiedźniedźwiedź brunatny), ale problem pojawia się w nazwach typu królewski dostojnik (a. dostojnik królewski) czy kobiecy podmiot (a. podmiot kobiecy).
Czy stawianie w takich nazwach przydawek przed rzeczownikiem to błąd? Czy też jest to konieczne wyłącznie wtedy, gdy pozycja przydawki ma wpływ na znaczenie (czeski film a film czeski)?
Fantasy a fantastyka
11.12.2017
Przejdę od razu do sedna – czy można używać fantasy jako synonimu słowa fantastyka? Chodzi mi oczywiście o literaturę fantastyczną. Nie mogę znaleźć żadnego zamiennika, a nie ukrywam, że wygląda to nieprofesjonalnie, gdy co drugie zdanie w pracy zawiera fantastyka lub literatura fantastyczna.

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Aleksandra.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... wszakże "terapeutyczny" aspekt wybranej konwencji. Utwór Bieleckiego opatrzony został podtytułem "fantastyczna powieść dla dorosłych". Wykorzystane w nim konwencje należałoby zatem traktować...
  • ... koktail, który sprawia, że nasz świat tak właśnie się kręci. Fantastyczne! O Boże - brzmi to tak, jakbyśmy naprawdę byli chorzy! - śmieje...
  • ... Dj Domel. Co tu dużo gadać - koncert był po prostu fantastyczny. Ogromne brawa dla Best Promotion za zorganizowania jednego z najlepszych...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!