funkcjonalność

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

funkcjonalny
1. «dobrze spełniający swoją funkcję»
2. «dotyczący funkcjonowania lub funkcji czegoś w jakimś systemie»

• funkcjonalnie • funkcjonalność

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

funkcjonalność
25.09.2006
Czy słowo funkcjonalność posiada liczbę mnogą: funkcjonalności? A w liczbie pojedynczej która forma tego słowa jest poprawna: system dostarcza funkcjonalność czy funkcjonalności (analogicznie jak narzędzia czy narzędzi)?
Funkcja a funkcjonalność
13.11.2017
Nawiązując do https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Funkcja-a-funkcjonalnosc;17099.html
i teraz tak, rozumiem to, co Pani pisze, ale w świecie IT, gdy mówimy o systemie, który posiada pewne „możliwości operacyjne", tłumaczone z angielskiego functionalities, to czy nazwałaby Pani je funkcjami? Z kolei w angielskim mamy słowo functions – jak by Pani to słowo przetłumaczyła?

Ja myślę, że to się właśnie odmienia w stronę taką, że system IT posiada pewne funkcjonalności (możliwości operacyjne), a ogólnie funkcją tego systemu jest „coś tam ogólnego”. Przykład: Facebook posiada funkcjonalności feed-u, czatu i tworzenia galerii, a funkcją tego systemu jest umożliwienie ludziom komunikowania emocji, swoich historii i przeżyć.

Czyż nie?
Miłosz
Funkcja a funkcjonalność
30.09.2016
Szanowni Państwo,
ostatnio bardzo często słyszy się, że pewne programy mają takie czy inne funkcjonalności. Czy mamy tu do czynienia z przesunięciem znaczenia czy to po prostu błąd i należy mówić o funkcjach?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... dopasowany do potrzeb klienta samochód, łączący cechy wygodnej limuzyny z funkcjonalnością auta rodzinnego. Na rynku dostępna także wersja ciężarowa - Van.

    Seat...
  • ... komputer w domu, stworzyć zaproszenie, zaprojektować własne logo oraz dopasować funkcjonalność i wygląd komputer do własnych potrzeb, jak zrządzać domowym budżetem...
  • ... dostępnych na polskim rynku modeli z różnej serii produkcyjnych. Badała funkcjonalność, wytrzymałość, zastosowanie i wyposażenie wiertarek.
    Pierwszy etap testu polegał na...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego