istotnie

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

istotnie «partykuła potwierdzająca słuszność tego, co ktoś wcześniej powiedział»
istotny
1. «główny, podstawowy»
2. «duży, znaczny»
3. «rzeczywisty, prawdziwy»

• istotnie • istotność

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

biblioteka
24.11.2005
SPP 1980 każe w wyrazie biblioteka akcentować TE. W dodatku tendencja jest w kierunku przesuwania akcentu w zapożyczonych wyrazach z 3. sylaby od końca na 2. Tutaj dzieje się odwrotnie. Jak to tłumaczyć – nie dość, że jest to sprzeczne z tendencją, to jeszcze zupełnie nieuzasadnione (wyraz ten chyba w swojej pierwotnej formie jest akcentowany na 2. od końca)? I to do tego stopnia, że współczesne słowniki uznają oba warianty za równorzędne? Który wariant według Państwa jest godniejszy polecenia?
skróty Incoterms
5.10.2006
Dziwi mnie (i nie tylko mnie) sposób notacji formuł Incoterms w słownikach. Oto USJP PWN 2006 i WSO PWN 2006 podają: fob, fas, cif (razem z odmianą). Tymczasem w literaturze specjalistycznej funkcjonują tylko zapisy wielkimi literami: FOB, FAS, CIF (tak jak podaje oficjalnie te formuły ICC). Jeśli nawet znajdzie się jakieś wytłumaczenie takiej notacji (potoczna?, ale gdzie używana?), no to wciąż brak tej podstawowej.
Pozdrawiam
wielkie litery
18.09.2002
Upowszechniła się ostatnio przedziwna zasada pisania czego się da wielką literą. Salon samochodowy oferuje Program Bezpłatnej Obsługi Serwisowej; operator GSM proponuje usługę Krótkim Kodem oraz Na Raz, Dwa, Trzy; firma ubezpieczeniowa informuje o nowo utworzonym Pakiecie Świadczeń Dodatkowych etc. Wydaje mi się, że to wpływ ortografii angielskiej; intuicja - być może błędnie - podpowiada, by jedynie pierwszy człon ww. nazw pisać wielką literą plus, ew. ujmować całość w cudzysłów lub wyróżniać np. kursywą. Jak powinno się więc zapisywać tego typu nazwy - czy wg wzorca „tytuły czasopism”, czy może „nazwy instytucji”? Proszę rozwiać raz na zawsze moje wątpliwości.

Serdecznie pozdrawiam
Olga Klecel

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Corneliusa Crocusa Comoedia sacra, cui titulus Ioseph z 1536 r. Istotnie, pewne fragmenty, konkretnie "sprawa III" (dziś by się rzekło: akt...
  • ... w jego duszy, przypominało stan modlitewnej ekstazy.
    Pół roku temu
    istotnie oddał w komis do Desy sześć swoich obrazów, wyrwanych sobie...
  • ... to zwykle bywa z gawiedzią, oglądali ludzi Abrama. A było istotnie na co patrzeć. Między czarnymi namiotami uwijali się mężczyźni, kobiety...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego
404 Not Found

Not Found

The requested URL /floater/see/24 was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.