każenie

Wielki słownik ortograficzny PWN

kazić każę, kazisz, kazimy; kaź, kaź•cie

Słownik języka polskiego PWN

kazić
1. daw. «działać na kogoś albo na coś niszcząco, szkodliwie»
2. daw. «demoralizować»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

twoje – swoje
21.09.2013
Jak można prosto wytłumaczyć, dlaczego nie mówimy: „Pokaż nam twoje mieszkanie”, tylko: „Pokaż nam swoje mieszkanie”? Prosto, czyli bez odwoływania się do pojęć gramatycznych. Argumentacja, że tak każą słowniki, nie daje niestety pożądanego rezultatu.
apostrof
9.09.2014
Dlaczego francuskie imię Charles w dopełniaczu językoznawcy każą pisać w dziwacznej formie Charles’a? Przecież nie piszemy Paul’a, Jean’a, Yves’a. W końcu dojdzie do tego, że będziemy się wybierać na koncert Charles’a Aznavour’a.
a także
22.04.2010
Mam problem z wyrażeniem a także. Według jednej opinii zawsze stawiamy przecinek przed tymże zwrotem, według innej – nie, bo wyrażenie to występuje w znaczeniu 'oraz', a nie rozdziela się przecinkiem zdań złożonych współrzędnie, połączonych tym spójnikiem. Która z tych reguł jest właściwa? A może obie – w tym sensie, że w zadaniach współrzędnie złożonych przed a także nie stawia się przecinka, a w pojedynczych stawia się? Czy już coś przekombinowałam?
Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.
Anna

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... rozmawiam wtedy, kiedy mam ochotę, a nie wtedy, kiedy mi każą! Co ten bandyta robi?!
    Jakoś nie miał już wątpliwości, o...
  • ... go nimfy Echo bogowie ukarali przekleństwem nigdy nie spełnionej miłości, każąc mu zakochać się we własnym odbiciu? Narcyzm jest sytuacją, w...
  • ... tragedii zrobili. A Geldof i spółka umożliwili im to, nie każąc - co ważne - ruszać się sprzed telewizorów. Zebrano 150 mln funtów...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego