katedralny

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

katedra
1. «główny kościół diecezji Kościoła katolickiego»
2. «naukowo-dydaktyczna jednostka organizacyjna szkoły wyższej zajmująca się określoną dyscypliną; też: stanowisko profesora zarządzającego tą jednostką»
3. «stół lub pulpit wykładowcy, stojący na podium; też: podium z tym stołem lub pulpitem»

• katedralny
szkło katedralne «szkło deseniowe o powierzchni wzorzystej, sprawiającej wrażenie kutej w metalu oraz lekko pofalowanej drugiej powierzchni»
szkoła katedralna «szkoła zakładana w średniowieczu w stolicach diecezji, kształcąca kandydatów do stanu duchownego»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

zapis nazwy kościoła
21.06.2015
Dzień Dobry,
chciałabym zapytać jak powinna brzmieć w zaproszeniu ślubnym nazwa kościoła w którym odbędzie się uroczystość. Pełna nazwa parafii to: Rzymskokatolicka Parafia Katedralna p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach.
Czy możemy napisać, że uroczystość odbędzie się w katedrze/kościele katedralnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach? Chodzi mi o wielkość liter w słowie kościół/katedra oraz skrót pw.
Dziękuję.
Niejednoznaczność rozstrzygnięć ortograficznych
24.05.2016
Szanowna Poradnio,
na czym się tu oprzeć? Czy wielką literą zapisać Bazylika św. Franciszka w Asyżu, bo tak nakazują Zasady pisowni słownictwa religijnego, czy tylko Bazylika św. Franciszka z Asyżu (wg KSNG, posiedzenie 49), czy też może zawsze rozpoczynać bazylika od małej litery, wzorując się na zmianach w WSO PWN 2010/2016 (tak najprościej)?

Z poważaniem
Aleksander Durkiewicz
Określenie apelatywne meczet piątkowy
15.11.2017
Czy w zdaniu: „W zachodniej części bazaru znajduje się Meczet Piątkowy, jeden z największych meczetów w Tebrizie” powinniśmy pisać Meczet Piątkowy – taka pisownia przeważa w Internecie; czy meczet piątkowy – małymi literami, tak jak kościół katedralny, gdzie nazwa ma charakter opisowy, mimo że odnosi się do konkretnego obiektu; czy może meczet Piątkowy – zgodnie z regułą, wg której piszemy np. kościół Franciszkanów, traktując drugi człon jako potoczną nazwę własną obiektu?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... tekst zatytułowany "Jubileusz wielki na żądanie Zygmunta III do kościoła katedralnego krakowskiego pozwolony". I to dziełko ujrzało światło dzienne u Siebeneychera...
  • ... błysnęły szkła Lennona, na zamazanych ekranach startowały rakiety o smukłości katedralnych wież, bezradnie migały kolorowe, nikomu już nic niemówiące napisy, rozpływające...
  • ... samym bowiem dniu pogrzebu Orzeszkowej - 10 (23) maja, w kościele katedralnym w Mińsku widniała na katafalku trumna z przymocowaną tabliczką: Ś...

Encyklopedia PWN

szkoły zakładane przez biskupów w diecezjach, kształcące kandydatów do stanu duchownego;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!