maszerować

Wielki słownik ortograficzny PWN

maszerować -ruję, -rują

Słownik języka polskiego PWN

maszerować
1. «iść miarowym, równym krokiem»
2. «zmierzać dokądś pośpiesznie»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

podmiot szeregowy
12.12.2010
Szanowni Państwo,
będę wdzięczna za pomoc w następującej kwestii: orzeczenia w jakim rodzaju wymaga podmiot szeregowy dzieci i młodzież? „Dzieci i młodzież maszerowali” czy „...maszerowały”?
Dziękuję. Łączę wyrazy szacunku.
Joanna
Marsz, marsz, Dąbrowski
18.12.2013
Dzień dobry,
moja córka jako drugoklasistka nauczyła się niedawno Mazurka Dąbrowskiego. Przy tej okazji, zwróciliśmy uwagę na wyrażenie Marsz, marsz, Dąbrowski. Mam pytanie: jaką częścią mowy jest słowo marsz użyte w refrenie. Wydaje się, że w języku polskim marsz to tylko rzeczownik. Podejrzewam, że autorowi chodziło o czasownik w trybie rozkazującym (z francuskiego: marche, marche!) Czy wobec tego w jęz. polskim można używać wymiennie maszeruj i marsz?
Pozdrawiam serdecznie
Warianty tekstowe wyliczanek
11.01.2018
Szanowni Państwo,
we Wrocławiu znana jest dziecięca wyliczanka, która rozpoczyna się od słów O made, made, flo-o-re... (potem: O made, o made, o madeo, deo, riki, tiki...). Z Internetu wynika, że chyba popularniejszy jest początek Amse, kadamse, flore...". Czy w Warszawie któraś z wersji przeważa? A przy okazji – jak należy zapisać słowa tej wyliczanki, jeśli chodzi o ortografię i interpunkcję? Dziękuję i pozdrawiam.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... A jak mi odpowie: nie kocham cię, Ułani werbują, strzelcy maszerują, Zaciągnę się,
    Dalej śpiewali już z mniejszą mocą, gdyż nie...
  • ... i z tym żalem zajadłym, który doskwiera wszystkim w kolumnie maszerującej teraz oto twardym stolicznym brukiem - Nazajutrz sprezentowano rekrutów w dolnych...
  • ... okutych drzwi słychać było od czasu do czasu odgłosy kroków maszerujących legionistów i pojedyncze słowa rozkazów. Widocznie zmieniały się straże. Więźniowie...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego