modułowy

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

moduł
1. «element pełniący ustaloną funkcję, łatwy do wykorzystania jako część różnych większych całości»
2. «powtarzalny wymiar czegoś»
3. «wartość bezwzględna danej liczby»
4. «jednostka miary odpowiadająca wielkości określonego elementu całości, który służy do ustalania proporcji innych elementów»

• modułowy, modularny

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

modułowy, modularny
8.02.2002
Budujemy w pracy skomplikowany system informatyczny składający się z wielu modułów (sprzętowych i programowych). Czy prawidłowe jest dla niego określenie: system modularny? Czy system modułowy?
modularny, modułowy i nie tylko
28.03.2003
W jednej z odpowiedzi p. dr M. Bańko porusza problem modularny/ modułowy. W tekście z niemieckiego, który akurat tłumaczę, firma (meblowa) szczyci się tym, że popiera politykę modularną/ modułową. Jest mowa też o filozofii modularnej/ modułowej i o takowej strategii. Tylko czy w języku polskim można tego przymiotnika użyć w takim kontekście? Chodzi o to, że poszczególne przedstawicielstwa firmy specjalizują się w wąskim zakresie (by wypełnić nisze rynkowe) i jako poszczególne moduły tworzą harmonijna całość. W różnych słownikach, jak i w internecie, spotkałam się z modułową budową czegoś tam, strukturą i koncepcją. Modularna była architektura, cegła i budowa. Wszystko w sensie dosłownym. W takim przenośnym, jak chce tego mój klient, przymiotnik ten nie występował. Czy jest on w takim razie poprawny, czy trzeba użyć jakiegoś innego? Jakiego? Serdecznie dziękuję z góry za pomoc.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... twierdzenia o zniekształcaniu!, R. VII - specjalne odwzorowanie (odwzorowana wielokątów, funkcja modułowa, twierdzenia Picarda, Schottky'ego i Landaua), R. VIII - zasada Dirichleta, R...
  • ... studiów w ramach indywidualnego tempa nauki. Jest możliwe dzięki przyjęciu modułowego systemu kształcenia i specjalnej organizacji studiów.
    Moduł to standardowy pakiet...
  • ... co wynika z modułowej budowy osobników. Płożące pędy u organizmów modułowych przekraczają często niekorzystne dla rozwoju roślin miejsca (szczeliny, kamienie) i...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego