nasuwać się

Słownik języka polskiego PWN

nasunąć sięnasuwać się I
1. «sunąc, pokryć jakąś powierzchnię»
2. «o projekcie, refleksji, wątpliwościach itp.: powstać w świadomości»
nasuwać się II «spędzić dużo czasu na suwaniu czegoś»
nasuwać się III pot. «bić jeden drugiego»

Porady językowe

Wrony wybrały się na wyprawę wojenną
20.03.2016
Mam pytanie związane z indiańskim ludem Crow, czyli po polsku Wronami. Czy należy używać rodzaju męskoosobowego, jak w przypadku innych ludów indiańskich (Siuksowie przyjechali, Szejenowie napadli, Szaunisi powędrowali, Wrony zgodzili się), czy jednak niemęskoosobowego, bo w końcu Wrony to wrony. Mnie ta druga wersja się nie podoba, bo brzmiałaby śmiesznie, np. Wrony wybrały się na wyprawę wojenną – jakby się czytało o ptakach, nie o ludziach.
Trudno (nie) oprzeć się wrażeniu
20.06.2017
Chciałbym zapytać o często stosowane wyrażenia trudno nie oprzeć się wrażeniu i trudno oprzeć się wrażeniu. Z czego to wynika, że są stosowane zamiennie, a sens wypowiedzi pozostaje ten sam, chociaż powinien być zupełnie inny?
Nie wszystkie tytuły zaczynają się małą literą
27.10.2014
Szanowni Państwo,
ciekawi mnie, dlaczego tytuły porad są zazwyczaj pisane małą literą. Nasuwa mi się (być może chybiona) analogia do tytułów artykułów prasowych. Przychodzi mi też na myśl, że tytuł mejla zaczynam zawsze od wielkiej litery, sądząc, że w przeciwnym razie popełniłbym błąd. Czy w takim razie przesadzam? A może chodzi o to, żeby już w samym tytule móc eksponować różnice w pisowni, jak w poradzie Pałac Staszica, ale pałac Krasińskich?
Z wyrazami szacunku Czytelnik

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... wypada miejsce i rolę koordynacji w naszym systemie zarządzania przemysłem. Nasuwa się uwaga, że w samej istocie zarządzania leży koordynacja, wobec czego...
  • ... Do kosztowej teorii inflacji zgłaszane są pewne zastrzeżenia. Przede wszystkim nasuwają się pytania o jej aktualność wobec doświadczeń brytyjskich i amerykańskich z...
  • ... który dodawał jej tajemniczości. W ogóle, skojarzenia z Babią Górą nasuwały się nieodparcie.
    Jedną z najstarszych ksiąg, jaką w łaskawości swojej użyczyła...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego