ni stąd ni zowąd

Wielki słownik ortograficzny PWN

Porady językowe

chyba raczej
18.01.2009
Dzień dobry,
pytanie dotyczy poprawności używania zwrotu chyba raczej. Czy jest jakiekolwiek zdanie, gdzie ww. zwrot ma swoje uzasadnienie, brzmi logicznie i nie jest błędem językowym??
Pozdrawiam
gwidon mazanowski
dżedżochron, pokładnik, tugo
11.04.2014
Witam.
Ostatnio wśród młodzieży (do której jeszcze poniekąd należę) słyszę „dziwne słowa”, jak np. dżedżochron (zamiast parasola) i pokładnik (zamiast kasjera). Źródła tych słów są dość jasne, jednak z jednym słowem nie jest tak łatwo: z tugo, które (jak wywnioskowałem z kontekstu) oznacza mniej więcej smutek. Skąd to mogło się wziąć i co Szanowana Poradnia o takich działaniach myśli?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... natychmiast swój zwykły wygląd i dr Sigismund K. Durchfreud, pomyślawszy ni stąd, ni zowąd: ,,Szkoda, żem się tak szybko pozbył tego jąkały Ćwierciakiewicza", ruszył...
  • ... chłodu. W okularkach Wujasa, bo tak nazywamy naszego księdza, który ni stąd, ni zowąd został biskupem, odbijają się płomienie. To jeszcze nie te czasy...
  • ... Jak opowiada, podczas rządowej dyskusji o projekcie ustawy medialnej, Jakubowska "ni stąd, ni zowąd zgłosiła zastrzeżenia do Rz, czego zupełnie nie mogłem zrozumieć.
    W...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego