niczyj

Wielki słownik ortograficzny PWN

niczyj -czyim; -czyi, -czyimi

Słownik języka polskiego PWN

niczyj «zaimek sygnalizujący nieistnienie osoby, do której odnosiłoby się to, o czym jest mowa w zdaniu, lub że to, o czym jest mowa, do nikogo nie należy»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

aby być piękną
6.11.2010
Gdyby ktoś powiedział zdanie: „Polka ulega reklamom, inwestuje w cudowne specyfiki i urządzenia, aby być piękną”, to zapewne nie budziłoby ono niczyich wątpliwości. Ale to zdanie zostało niedawno wypowiedziane przez znanego psychologa w l. mn.: „Polki ulegają reklamom (...) aby być piękne”. Czy nie powinno ono kończyć się słowami aby być pięknymi? I skąd ta asymetria: po łączniku w formie czasownika być jest tendencja do używania w l. poj. przymiotnika w narzędniku, a w l. mn. w mianowniku?
błąd w słowniku poprawnej polszczyzny?
1.03.2014
Zastanowił mnie ostatnio przypis 12 na stronie XLVII Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN: „Wybór wariantu grupy Xc dokonuje się na podstawie [...]”. Czy nie powinno być „Wyboru [...]”? Może redaktor albo korektor chciał się pozbyć spiętrzenia dopełniaczy, ale zapomniał zmienić dokonuje się na jest dokonywany?
Bruno
7.05.2013
Szanowni Państwo, jak należy odmieniać imię Bruno, jeśli nosi je obcokrajowiec (np. amerykańska gwiazda muzyki popowej, Bruno Mars). Dziennikarze radiowi pozostawiają to imię często w postaci nieodmienionej: najnowsza płyta Bruno Marsa. Moim zdaniem imię to powinno się odmieniać. Tylko jak? Czy należy poddać je polskim regułom fleksyjnym: Brunona, Brunonem, Brunonie? Czy nie brzmi to jednak trochę pretensjonalnie? Z drugiej strony forma Bruna jest chyba jeszcze gorsza.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... strefę wpływów, lecz także "kolebkę ruskiej państwowości". - Nie możemy uznawać niczyich stref wpływów, bo sami moglibyśmy w jakiejś wylądować - mówi Grzegorz...
 • ... co przemija,
  I klęska jest - nie moja, i rozpacz jest -
  niczyja;
  Nad każdym zamieraniem staję jak czarny mnich,
  Spoglądam w mgły...
 • ... państwowe jakby trochę niczyje.
  - Pegeer się skończył i zostało całkiem
  niczyje.
  - A teraz już się sukcesorzy z zagranicy ruszyli. Przyjechali, popatrzyli...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego