nie wstydzić się

Wielki słownik ortograficzny PWN

Porady językowe

wstydzić się
8.07.2003
Czy można się wstydzić wobec kogoś i wstydzić się za swoje zachowanie? Niestety w próbce korpusu nie znalazłam odpowiednich przykładów.
Dziękuję
AG
czasownik z się, gerundium bez się
9.09.2013
Dla czasowników używanych wyłącznie z się USJP podaje gerundia też z się. Niektóre takie gerundia bez się można znaleźć w słownikach, ale już jako hasła rzeczownikowe, np. zakochanie, spóźnienie, pośliźnięcie, sztachnięcie. A co z pozostałymi? Czy bez się można np. powiedzieć: „Z sąsiedniego pokoju dobiegało chichranie”? Czy bez się mogą być używane takie wyrazy, jak wygramolenie, odkłanianie, kitwaszenie, zrelaksowanie, namyślenie, wstydzenie, wymądrzanie, załzawienie, dąsanie...?
Dwa minusy nie dają plusa – w języku
30.03.2016
Chciałbym zapytać, w jakim celu stosuje się podwójne zaprzeczenie np. w zdaniu Nie jest Pan całkowicie niezdolny do pracy. Czyżby wynikało to z tego, że autor takiego oświadczenia wstydzi się napisać, że jest Jest Pan całkowicie zdolny do pracy, mimo że opinia ta tyczy osoby starej i chorej?

Z poważaniem
Gabriel

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... przynajmniej rok.  Dziewczyny chłopców, którzy wolą chłopców

  Są szarmanccy, zadbani,
  nie wstydzą się, że wolą Ally McBeal od meczów koszykówki, a przede wszystkim...
 • ... Rozpoczęłam całkiem nowe życie i po raz pierwszy, odkąd pamiętam, nie wstydzę się pokazywać publicznie w kostiumie kąpielowym" -opowiada.
  "Jestem taka szczęśliwa, że...
 • ... najnormalniejsi, którzy - jak każdy - potrzebują akurat pomocy i fachowej porady. Nie wstydź się, bo nie ma powodu do wstydu - może nawet przeciwnie, bo...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego