nieść pomoc

Porady językowe

gmina
19.10.2006
Jak jest prawidlowo: gmin Gdynia i Kosakowo czy gmin Gdyni i Kosakowa? Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
Ja z kolegą…
2.02.2006
Ostatnio w gronie kolegów dosyć burzliwie dyskutujemy nad następującą kwestią. Poznając potencjalnego klienta, gdy jest nas dwóch, jak powinniśmy powiedzieć: „Ja z kolegą jesteśmy przedstawicielami firmy X”, czy raczej „My z kolegą jesteśmy przedstawicielami firmy X”? Dziękuję za odpowiedź.
nazwy własne i pospolite
31.01.2010
Szanowni Państwo,
w Małym słowniku użycia wielkich liter w polskich tekstach znalazłam informację, iż piszemy sejmik samorządowy, sejmik województwa zachodniopomorskiego, ale Sejmik Samorządowy Województwa Zachodniopomorskiego. Czy wolno zatem zapisać małą literą szpital wojewódzki, urząd marszałkowski, zarząd województwa, mając na myśli np. szpital czy urząd w Rzeszowie, a wielkiej litery używać w odniesieniu do pełnych nazw (Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego itp.)?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... sufit ciężko mnie raniąc i żeby ona była pierwszą, która niesie pomoc rannemu wrogowi. Tymczasem człowieczek wciąż się uśmiecha, wyjmuje fajkę z...
  • ... lata staraliśmy się jak najlepiej pełnić służbę Bogu, Polsce i nieść pomoc bliźnim. Staraliśmy się być obecni w naszym mieście. Poświęciliśmy pracy...
  • ... latach 1939-1945 przez niemieckiego najeźdźcę
    i Polakom, którzy zginęli
    niosąc pomoc". Tego samego dnia otwarto
    wiodący stąd aż do Muru-Pomnika...

Encyklopedia PWN

organizacja samopomocowa, zał. II 1915 w Poznaniu;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!