nieco

Wielki słownik ortograficzny PWN

małe co nieco małego co nieco, małym co nieco

Słownik języka polskiego PWN

nieco I «przysłówek komunikujący, że stopień cechy lub zakres stanu rzeczy bądź zjawiska nie jest duży, np. Spóźniłeś się nieco.»
nieco II «zaimek komunikujący o niedużej ilości rzeczy lub osób bądź o niewielkim stopniu cechy, np. Dolała mu do herbaty nieco rumu.»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Przecinek po dopowiedzeniu lub przydawce: Jej druga, nieco mniej sławna (?) strona
2.12.2015
Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozwiązanie sporu, który (niezałagodzony) grozi niechybnym rozbiciem rodziny. Otóż spór toczy się wokół poprawności (bądź nie) następującego zdania: Jej druga, nieco mniej sławna, strona.
Otóż jedna ze stron sporu uważa, że użycie drugiego przecinka jest błędne. Druga zaś, że jest ono poprawne, acz nieobligatoryjne i zależne tylko od inwencji autora. Jak to więc jest z tą interpunkcją?
Z pozdrowieniem serdecznym i uszanowaniem
Janina
małe co nieco i małe Conieco
9.04.2002
Witam serdecznie.
Wczoraj widziałam przed nową kawiarnią napis „Zapraszamy na małe co nie co”. Według mojej wiedzy jest to błąd, bo dotychczas sądziłam , że nieco to całosć, ale właścicielka sklepu powiedziała, że to jest poprawne. Bardzo proszę o wyjaśnienie kwestii, bo moja wiedza legła w gruzach.
Małgorzata
małe Conieco
28.05.2012
Witam,
w zaproszeniu chciałabym wykorzystać sformułowanie: małe co nieco, nie jestem tylko pewna, jak poprawnie to napisać: małe conieco czy małe co nieco, a może małe co nie co. Która forma będzie właściwa? Za pomoc będę wdzięczna,
Pozdrawiam
Marta Płoskońska

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... mówię po polsku, i to prawie od urodzenia, zaprezentowałam swoją nieco osobliwą znajomość angielskiego, oraz mściwie oświadczyłam, że włoski jest bardzo...
  • ... Mediowy ZenithMedia opracował plan medialny.
    Koszty kampanii w Warszawie wynoszą
    nieco ponad 40 tys. zł. - Część sfinansowaliśmy sami, jako sympatycy Ruchu...
  • ... jak sądził, spłoszyć. Przysunął twarz do jej włosów, obawiając się nieco ich zapachu, nie był pewny, czy taką fryzurę w ogóle...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego