niewiedza

Wielki słownik ortograficzny PWN

niewiedza -dzy, -dzę

Słownik języka polskiego PWN

niewiedza «brak wiedzy, wykształcenia; też: nieznajomość jakiejś dziedziny wiedzy»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

wraz
27.11.2007
Szanowni Państwo!
Słowniki podają, że przyimek wraz oznacza 'razem', ale czy oznacza także 'wciąż'? „No i wraz nie ma na kogo głosować”, „Mój komputer wraz nie chce działać”, „U nas puszczają wraz ten sam film” – takie użycie przyimka wraz zaobserwowałem w internecie (wystarczy w wyszukiwarkę wpisać "wraz nie", "wraz ten" itp.). Wydaje mi się, że albo jest to jakiś żart językowy, albo że wynika to ze zwykłej niewiedzy.
Cienka czerwona linia
28.12.2016
Interesuje mnie znaczenie coraz częściej (i moim zdaniem błędnie) stosowanego idiomu cienka czerwona linia. Obserwuję jego nagminne używanie z czasownikiem przekraczać, co jest zrozumiałe bez czerwonej: przekraczać cienką linię oznacza coś na kształt kropli, która przelewa czarę/przepełnia kielich. Wg mnie cienka czerwona linia to ostatni bastion oporu, ostatnia barykada – wiązać się powinna z heroizmem skutecznego trwania na posterunku.
Kiedy mówić koniami?
30.12.2010
Dzień dobry.
Czy poprawna jest odmiana koniami zamiast końmi? W jakim znaczeniu rzeczownika koń ewentualnie dopuszczalna jest taka odmiana?
Dziękuję i pozdrawiam.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... ósmy, w którym Jahwe ukazuje Hiobowi i ujawnia mu jego niewiedzę i niezrozumienie boskiej mądrości. Ponieważ hymn ten nie łączy się...
  • ... że z punktu widzenia logiki 'absolutnie
    sprzecznej samotożsamości' buddyjskie pojęcie '
    niewiedzy' (sanskr. avidya;
    chiń. wuming; jap. mumyo ) nie oznacza po prostu...
  • ... Trudno orzec, czy ta niedokładność w informowaniu społeczeństwa wynikała z niewiedzy o wcześniej obowiązującym prawie, czy była to świadoma manipulacja. W...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego