opiniować

Wielki słownik ortograficzny PWN

opiniować -niuję, -niują

Słownik języka polskiego PWN

opiniować «wydawać opinię o kimś lub o czymś»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Kto wymyśla nowe wyrazy?
18.10.2002
Szanowni Państwo!
Uprzejmie prosiłbym o informację, czy wiadomo, kto wymyślił słowo – według mnie świetne – dźwig, a kto (może zgodne z duchem języka polskiego, ale fatalnie brzmiące) publikatory? Czy obecnie istnieje jakieś ciało, które stara się wprowadzać nowe słowa (np. określenia istniejące tylko w jęz. angielskim)? I czy w związku z ewentualnym (oby się to nie stało) wejściem do UE zostaną nam narzucone jakieś regulacje prawne, związane z językiem?
Z wyrazami szacunku i podziękowaniami za udzielaną pomoc
Paweł Karłowicz
Nie ma nic – nie ma niczego
13.03.2017
Szanowni Państwo!

Czy wyraz nic odmienia się słabiej, mniej? Mówimy nie ma czegoś. Powinno być też nie ma niczego. A często słyszy się nie ma nic. Rozumiem, że to wariant skrócony. Jak go traktować, jako dopuszczalny, ale mniej staranny?

Drugie pytanie: czy opiniując poprawność, mogliby Państwo dodawać informację o tym, że dany wariant jest mniej lub bardziej staranny? To dodatkowa informacja, która pomoże wybrać, co warto/lepiej używać.

Pozdrawiam
Marcin Nowak
wykaz imion
16.01.2002
Szanowni Państwo,
Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy zmiana imienia obywatela polskiego (mężczyzny) na imię Issa oraz obywatelki polskiej na imię Orchidea jest zgodna z zasadami pisowni polskiej i czy są to imiona wg językoznawców?
Jeśli to możliwe, proszę o informację o publikacjach książkowych na temat imion używanych w Polsce.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Solidarności", wyraźnie zdystansuję się też od codziennych decyzji, od ciągłego opiniowania związanego z funkcjonowaniem awuesowskiej części rządu. Przekażę nie tylko część...
  • ... procesami przekształceń własnościowych. Do jej szczegółowych zadań należało m.in. opiniowanie projektów corocznie przygotowywanego przed rząd dokumentu pt. Kierunki prywatyzacji oraz...
  • ... Rybackiego", kierowanego przez profesora Franciszka Staffa. Do poważnych zadań należało opiniowanie i poprawianie licznych prac wykonywanych przez tajny Uniwersytet Zachodni, mieszczący...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!