plastyka

Wielki słownik ortograficzny PWN

plastyka -yce, -ykę
plastyk (artysta) -yka, B.= D., -ykiem; -ycy, -yków
plastyk (tworzywo; wyrób z plastyku) -yku, B.= M., -ykiem; -yki, -yków a. plastik

Słownik języka polskiego PWN

plastyka
1. «dziedzina sztuki obejmująca architekturę, rzeźbę, malarstwo, grafikę itp.»
2. «modelowanie w miękkim materiale»
3. «przedmiot w szkole lub zajęcia pozaszkolne, na których uczniowie rysują, malują, rzeźbią oraz poznają podstawowe wiadomości dotyczące sztuk plastycznych; też: lekcja tego przedmiotu»
4. «wyrazistość, bryłowatość form, kształtów»
5. «sugestywne, obrazowe przedstawienie, opisanie postaci, sytuacji itp.»
6. środ. «chirurgia lub operacja plastyczna»
7. środ. «rodzaj gimnastyki przy muzyce wyrabiającej harmonię ruchów»

• plastyk • plastyczka
plastik, plastyk
1. «tworzywo sztuczne»
2. «odmiana materiału wybuchowego będąca mieszaniną silnych materiałów wybuchowych z substancjami uplastyczniającymi i wiążącymi»

• plastikowy, plastykowy

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

plastik - plastyk, ilość - liczba
3.09.2002
Prawidłowa pisownia na określenie tworzyw sztucznych to plastik czy plastyk?
Czy są jakieś zasady używania słów ilość i liczba? Czy mogą być używane dowolnie, czy też liczba oznacza rzeczy policzalne, a ilość niepoliczalne?
matematyka dla matematyka
4.01.2013
Szanowni Państwo!
Piszę tylko, żeby się upewnić: w formach dopełniacza i biernika od nazw zawodów, takich jak matematyk, muzyk, plastyk, akcent pada normalnie, na drugą sylabę od końca – matemaTYka, muZYka, plasTYka? Wiele osób akcentuje powyższe formy tak, jakby był to mianownik abstrakcyjnego rzeczownika rodzaju żeńskiego – mateMAtyka, MUzyka, PLAStyka; mało tego, sama czasem tak mówię, ale wydaje mi się, że jest to niepoprawne.
Z poważaniem,
Olga Moskalewicz
dużo różnych pytań
21.02.2002
Szanowni Państwo,
Mam nadzieję, że Poradnia Językowa jeszcze działa (nie miałam z Państwem od dłuższego czasu kontaktu) i będę mogła skorzystać z Waszej pomocy. Oto moje pytania:
1. Czy istnieje w polskim języku słowo ewaluować (od angielskiego evaluate - oceniać.) W mojej pracy (firma zagraniczna) jest to coraz częściej używane.
2. Czy poprawnie powinno być podkoszulek czy podkoszulka.
3. Czy "modne" od kilku lat słowo molestować (w kontekście: 'wykorzystywać seksualnie') jest używane poprawnie? Przez wiele lat słowo to miało zupełnie inne znaczenie ('nagabywać') - teraz rozpanoszyła się kalka angielska i użycie tego słowa w pierwotnym znaczeniu wywołuje wręcz dwuznaczne uśmieszki. Czy więc słowo to w nowym znaczeniu jest weszło na stałe i oficjalnie do języka polskiego?
4. Drażni mnie powszechne nadużywanie słowa sponsor. Czy można go zastąpic słowem fundator, darczyńca lub wręcz dobrodziej? A może mecenas, choć to ostatnie odnosić sie chyba powinno do wspierania sztuki? Czy słowo sponsor jest już oficjalnie uznawane w poprawnej polszczyźnie?
5. W dalszym ciągu nie mogę pogodzić się ze słowem reklamówka, oznaczającym torebkę plastikową (a może plastykową - przy okazji - jaka jest poprawna pisownia słowa plastik?) Nigdy nie używam tego słowa - wydaje mi się strasznie rażące. A może jestem po prostu przeczulona i mogę bez oporu używać słowa reklamówka, jak to robi wiekszość?
6. Ciągle rażąca wydaje mi się komórka zamiast telefon komórkowy (chyba głównie z powodu lenistwa językowego, podobnie jak i wspomniana wyżej reklamówka). Czy więc komórka jest poprawna?
7. Wracam jeszcze do słów pochodzenia angielskiego. Czy jest przyjęta jakaś zasada odnośnie wymowy niektórych powszechnie używanych słów pochodzenia angielskiego w jęz. polskim? Chodzi mi o słowo keczup, oraz o nazwy własne jak Avon czy Nike. Niektórzy, wydaje mi się, że ze snobstwa (często są to osoby nie znajace angielskiego) wymawiają je jako [keczap], [Ejwon] oraz [Najki]. Ja, mimo ze znam doskonale jęz. angielski, w tych przypadkach wymawiam, jak się pisze (bo jestesmy w Polsce), ale może nie mam racji?

Bedę zobowiązana za otrzymanie odpowiedzi.
Pozdrawiam
Barbara Rościszewska

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... nawet się na ten temat nie zająknięto. Nie istnieją pisarze, plastycy, reżyserzy, aktorzy, piosenkarze, kompozytorzy, pianiści itp. Znajomy pochwalił mi się...
  • ... które wykłady przygotowali: prof. Halibna Jastrzębowska na temat "Tendencji rozwojowych plastyki polskiej w XXX-leciu PRL" i doc. Dr Zbigniew Czeczot...
  • ... Wszelkie zabiegi warto więc wykonywać wyłącznie w gabinetach uznanych chirurgów plastyków, najlepiej zrzeszonych w Towarzystwie Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej.
    Ms    PODRÓŻE...

Encyklopedia PWN

Plastyka, właśc. Grupa Plastyków Wielkopolskich „Plastyka”,
ugrupowanie artyst., działające 1925–39 w Poznaniu;
czasopismo artyst.,
plastyki, plastiki,
potoczna dawniej używana nazwa tworzyw sztucznych.
plastyki, plastiki,
potoczna nazwa plast. materiałów → wybuchowych.
organizacja zawodowa, utworzona 1944, skupiająca artystów plastyków, którzy ukończyli akademie sztuk pięknych lub inne szkoły wyższe, kształcące na kierunkach plast.;

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego