podążać

Wielki słownik ortograficzny PWN

podążać -am, -ają

Słownik języka polskiego PWN

podążyćpodążać
1. «pójść lub pojechać w jakimś kierunku»
2. «pomyśleć równie szybko jak ktoś inny»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Interpunkcja imiesłowów przysłówkowych
8.01.2019
Szanowna Poradnio,
czy można nie zastosować się do reguły interpunkcyjnej zalecającej wydzielanie lub oddzielanie przecinkiem imiesłowów zakończonych na -ąc, -łszy, -wszy w przypadku następujących zdań: Każdy gość sprawia nam przyjemność: jeden wchodząc, a drugi wychodząc; Przy głównym wejściu tłoczyli się studenci, jedni wchodząc, drudzy zaś podążając w przeciwnym kierunku?
Czapnąć czy capnąć?
3.09.2018
Szanowni Państwo,
czy słowo czapnąć w znaczeniu ‘chwycić’ może być regionalizmem z regionu Kociewie na Pomorzu?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
długie cytaty
12.03.2002
W książce, którą tłumaczę, występuje znaczna ilość fragmentów innych utworów, cytowanych w cudzysłowie. Niektóre z nich zajmują więcej niż stronę i podzielone są na paragrafy. Każdy cytat zaczyna się i kończy cudzysłowem. W angielskim oryginale poszczególne paragrafy wewnątrz cytatu otwiera cudzysłów, ale nie zamyka. Końcowy znak cudzysłowu występuje dopiero na zakończenie całego cytatu. Wygląda to mniej więcej tak:
„ Tekst paragrafu pierwszego
„Tekst paragrafu drugiego
„Tekst paragrafu trzeciego
„Tekst ostatniego paragrafu”
W dostępnych mi książkach na temat zasad pisowni polskiej nie mogę znaleźć takiego przypadku cytowania. Tłumaczenie francuskie, hiszpańskie i fińskie zachowuje metodę cytowania angielskiego oryginału (otwarty cudzysłów przy każdym paragrafie, za wyjątkiem ostatniego). Tłumaczenie rosyjskie używa tylko dwu znaków cudzysłowu, na początku i na końcu każdego obszernego cytatu. Jaką formę zastosować w tłumaczeniu polskim? Czy formę angielskiego oryginału, czy raczej podążać przykładem tłumaczenia rosyjskiego? Może jest jeszcze inne rozwiązanie? Będę bardzo wdzięczny za rozwiązanie tej trudnej kwestii.

Załączam wyrazy szacunku,
Paul Jaworski

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... nierozerwalnie związany z rozpowszechnianiem odnawialnych źródeł energii. STOEN również zamierza podążać w tym kierunku.
    Monika Małkiewicz

    Energetyka w internecie
    Prąd z...
  • ... powierzchnią komórki, gdzie również zachodzi reakcja antygen-przeciwciało. Komórki te podążają do miejsca wniknięcia antygenu, np. w kierunku przeszczepionych tkanek i...
  • ... skały na pustyni, na kępy zieleni i drzew, by ujrzeć podążające za Chrystusem zastępy Żydów, słuchających jego przypowieści i podziwiających jego...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego