poufny

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

poufny
1. «udostępniany tylko niewielu osobom, wymagający dyskrecji»
2. «będący wyrazem zażyłości»

• poufnie • poufność

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

gryf: poufne
30.09.2004
Czy jest stosowane i można uznać za właściwe użycie sformułowania gryf poufne przy kwalifikacji stopnia tajności dokumentu?
Proszę o pilną odpowiedź.
sensytywny
19.03.2008
Szanowni Eksperci!
Niedawno w moim zakładzie pracy, w jednym z dokumentów, pojawiło się pojęcie informacje sensytywne, które ma oznaczać informacje poufne. Czy określenie sensytywny pasuje do słowa informacje i czy może być synonimem słowa poufny? Wg Słownika języka polskiego słowo to pasuje raczej do określenia człowieka.
dane wrażliwe?
18.06.2007
Szanowni Państwo!
W związku z perturbacjami wokół lustracji karierę zrobiło ostatnio sformułowanie dane wrażliwe. Uważam, że to bezmyślna kalka angielskiego sensitive data. Czy dane mogą być wrażliwe? Jaki mógłby być lepszy odpowiednik tego określenia?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Polski i "prężna agencja modelek, fotomodelek i hostess". - To są poufne informacje i nie będę o tym rozmawiać - jedynie tyle, przez...
  • ... obowiązywała unijna zasada swobodnego przepływu osób i, jak wynika z poufnych informacji, otrzymali w tej sprawie pewne obietnice.
    Referendum odbędzie się...
  • ... mu dotychczas nikt nie zadawał, a przynajmniej nie w tym poufnym tonie. Dopiero w bufecie, gdzie wzrok barona nie mógł go...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego