pozaziemski

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

pozaziemski
1. «będący poza Ziemią lub pochodzący spoza Ziemi»
2. «nierealny, fantastyczny, nie z tego świata»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Astronauta a kosmonauta
16.12.2016
Szanowni Państwo,
chciałem zapytać o rozróżnienie między słowami astronauta i kosmonauta. Całkiem niedawno dowiedziałem się, że pierwsze odnosi się do amerykańskich lotników kosmicznych, a drugie do rosyjskich. Trudno to jednak zweryfikować. Domyślam się, że taki podział był bardziej na czasie w okresie zimnej wojny i aktywnej konkurencji na tym polu między dwoma mocarstwami. A jak to jest dzisiaj? I jak w takim razie mówić o wysłannikach innej niż wymienione narodowości?

Czytelnik
broń czy bronie?
29.04.2010
Witam Szanownych Językoznawców!
Proszę mnie oświecić, jak to w końcu jest z tą bronią? Ma ona liczbę mnogą czy nie? W tekstach o grach komputerowych nagminnie używa się owej, ponoć nieistniejącej, liczby mnogiej. Zaczęłam się więc zastanawiać, czy czasem pogłoski o jej nieobecności w j. polskim nie są aby przesadzone?
Dziękuję i pozdrawiam.
Anna
meteorolog i synoptyk
23.10.2006
Jak to jest z meteorologiem i synoptykiem? Przejrzałem definicje w różnych słownikach i najogólniejsze podsumowanie może być takie, że w ich świetle meteorolog to ktoś, kto przewiduje pogodę, a synoptyk to meteorolog, który przewiduje pogodę – czyli definicja synoptyka sugeruje, że meteorolog jest szerszym pojęciem, ale definicja meteorologa sugeruje, że to to samo.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... 4) materiał biologiczny przenoszony przez wiatr, zwłaszcza pyłki, 5) materiał pozaziemski (pył kosmiczny, produkty spalania i rozpadu meteorytów w atmosferze), 6...
  • ... Boga) twórca przeżył, jak to określa, "całkowity rozkład wszelkich pojęć pozaziemskiego zbawienia. Dojrzewało to we mnie cały czas przez wszystkie te...
  • ... Charlie Sheen). Pewnego dnia odbiera on tajemnicze sygnały pochodzące z pozaziemskiej cywilizacji.
    Kiedy informuje przełożonych o swoim odkryciu, zostaje wyrzucony z...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego