produktywny

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

produktywny
1. «dający dobre efekty lub wytwarzający duże ilości czegoś»
2. biol. «płodny»
3. jęz. «o formantach: stosowany w danym czasie do tworzenia nowych wyrazów»

• produktywnie

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

czarnuch
7.10.2009
Ciekawi mnie historia bardzo obraźliwego słowa czarnuch. Zastanawiam się, kiedy weszło ono do polskiego słownika. Jestem tłumaczem, problem polega na tłumaczeniu słowa nigger. Chodzi o tekst, który powstał pod koniec XIX wieku. W owym czasie słowo nigger nie miało tak negatywnych konotacji jak dziś. Obecnie najczęściej słowo nigger tłumaczy się jako czarnuch, aczkolwiek nie wydaje się, aby słowo czarnuch było używane pod koniec XIX wieku w Polsce.
Dziękuję.
Jezuniu
11.06.2010
Jaką postać przyjmie w mianowniku imię, które w wołaczu brzmi Jezuniu (kolęda Lulajże, Jezuniu). Czy da się spośród kilku możliwości – Jezunio, Jezuń, mianownikowe Jezuniu (jak Stachu z porady http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=11220), może jeszcze jakoś inaczej – wskazać jedną i odrzucić pozostałe?
nazwy typu Opolszczyzna
27.08.2012
Redaktor J. Gorzelik w Dzienniku Zachodnim określił termin Opolszczyzna jako wprowadzony [do polszczyzny] rusycyzm. Wtóruje mu red. M. Smolorz. Według WSO PWN ([49], 13.13): „Przyrostek -izna (-yzna) już dawno tworzył rzeczowniki od przymiotników”. Podobno badania H. Safarewiczowej potwierdzają polskie pochodzenie formantu -szczyzna. Chciałbym zapytać o termin Opolszczyzna: czy nie został on wprowadzony w latach 60. XX w.? Czy terminy takie jak np. Lubelszczyzna były wcześniej obecne w języku? Czy jest to związane z wpływami języka rosyjskiego?
Jan Nowak

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... i że trzeba nam tylko odsłonić tkwiące w tych strukturach produktywne możliwości oraz sprawić, żeby zaczęły działać.

    Wielka szkoda, naprawdę, że...
  • ... całym świecie stała się coraz bardziej pazerna, żądając więcej bardziej produktywnej pracy za niższe wynagrodzenia i bardziej ograniczone świadczenia. Pracodawcy zachowują...
  • ... wystarczą. "Nienawiść - podpowiada Karl Kraus - winna sprawiać, że jest się produktywnym. Inaczej przytomniej zacisnąć zęby i kochać". Trudno kochać, gdy jest...

Encyklopedia PWN

psychol. czynność ukierunkowana na wytwarzanie informacji nowych dla podmiotu.

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!