przyzwolenie

Wielki słownik ortograficzny PWN

przy•zwolić -zwolę, -zwolą; -zwól•cie

Słownik języka polskiego PWN

przyzwolenie «pozwolenie na coś»
przyzwolićprzyzwalać «wyrazić zgodę na coś»
okolicznik przyzwolenia «okolicznik mówiący o warunku, który powinien przeszkodzić, a nie przeszkodził w wykonaniu pewnej czynności»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Wynaturzenie, zboczenie
22.02.2019
Dzień dobry!
Czy używanie i powoływanie się na leksykalną definicję językową dla określeń zboczeniec i wynaturzenie w stosunku do osób homoseksualnych znajduje uzasadnienie językowe? Czy jest dopuszczalne?

Pozdrawiam,
Bartosz Staszewski
afordancja
19.01.2010
Czy istnieje i jak brzmi słownikowa definicja afordancji (ang. affordance)? Jedyna, jaką znalazłem, to definicja w Wikipedii, nie znalazłem jej w słownikach języka angielskiego. Jakie są jej polskie odpowiedniki? Słowo to używane jest m.in. do opisu obiektu / hiperłącza zakończonego znakiem zachęty (np. więcej «), lub znaku graficznego, ikony, przycisku, itp. Mówi się, że jest to forma afordująca lub forma, która aforduje – czy poprawnie? Termin używany jest też w innych dziedzinach.
— lumay
formy potoczne
17.09.2007
Dlaczego toleruje się tzw. formy potoczne? Spotyka się w internecie opinie, że „to nie błąd, bo tak można pisać potocznie”, ale co z tego, kiedy z poprawną formą wypowiedzi osoba tak pisząca czy mówiąca miałaby już kłopot. Dla wielu osób przyzwolenie na potoczność jest pewnego rodzaju furtką, dzięki której nie muszą czy też nie chcą starać się znać formy poprawnej. Wydaje mi się, że niektórzy nawet nie bardzo wiedzą, kiedy jakiej używać, więc dlaczego nie wymagać tylko tej właściwej?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... dziewięćdziesiątych być jednoznaczne: ((...))

    Niemniej: ((...))

    Szczególne czynniki sytuacyjne, jakkolwiek nie dają
    przyzwolenia na pozbawienie się życia, to jednak grzech ten łagodzą. ((...)) Samobójstwo...
  • ... jakiś zdumiewający element przyzwolenia albo jakaś osobliwa korespondencja z aurą przyzwolenia, w której działał dyrygent. Nie była to bezkrytyczna aura przyzwolenia...
  • ... Św. Patryka zyskał w Polsce ogromną popularność jedynie dzięki kulturowemu przyzwoleniu na picie piwa. Wcześniej święto, a nawet postać samego patrona...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego