pukać się

Słownik języka polskiego PWN

puknąć siępukać się pot. «uderzyć się czymś lub o coś»

Porady językowe

Pekaesy ido na Kielce
30.09.2009
W mojej miejscowości, położonej w bliskim sąsiedztwie Krakowa, słyszę nagminnie wypowiedzi typu: „Jadę na Kraków”, „Czekam na bus na Kraków”. Wydaje mi się to niepoprawne. Dlaczego tak wielu ludzi używa słowa na zamiast do w tym kontekście? Czy to przykład regionalizmu czy niedbalstwa językowego?
Dziękuję za odpowiedź!
zaimek każdy w liczbie mnogiej
4.04.2015
W jednej z tutejszych porad można znaleźć przykład „Na każde dwa kilogramy spalonej tkanki tłuszczowej...”. Idąc tym tropem, da się ułożyć zdanie zaczynające się od „Każdzi dwaj mężczyźni...” (przy odrobinie inwencji dałoby się sklecić jeszcze kilka przykładów), jednak ciężko potwierdzić formę każdzi. Przykładowo w słowniku sjp.pl nie ma formy każdzi, ale za to są: każdziutcy, każdziuścy, każdziuteńcy i każdziuchni. Jak zatem traktować te słowa?
otwarty czy otworzony?
14.02.2013
Chociaż częściej powiemy otworzył niż otwarł, to raczej wybierzemy formę otwarty niż otworzony. Moje pytanie dotyczy tego drugiego imiesłowu – czy mieści się on w granicach normy? Czy są konteksty, kiedy brzmi nawet lepiej niż otwarty?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... tak jakby to było rano. Faceci, którzy to zobaczyli, zaczęli pukać się w głowy. Był też jeden taki, co powiedział patrząc na...
  • ... z Gdańska    Od redakcji:
    Jedni pukają się w czoło, inni
    pukają się samochodami. Z dwojga złego, lepiej żeby ludzie pukali się w...
  • ... potem. Przerażenie powoli mija. "Kurwa, po co ja tutaj przyjechałem? - pukam się w łeb. - Przecież mogłem skończyć jak tych pięciu Belgów, których...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego