rachunek ekonomiczny

Słownik języka polskiego PWN

rachunek ekonomiczny «porównanie nakładów i wyników w różnych wariantach przyszłej działalności gospodarczej i wybór wariantu najkorzystniejszego»

Porady językowe

akonto, a conto
13.11.2015
Szanowna Poradnio!
W przedwojennej piosence Umówiłem się z nią na dziewiątą Eugeniusz Bodo śpiewa: Zaraz wezmę od szefa akonto, kupię jej bukiecik róż". No właśnie, akonto czy a conto? Piosenka jest przedwojenna, czy wpływ na zapis tekstu miałaby ewentualnie przedwojenna ortografia, to, jak się wtedy pisało? A może nie ma to żadnego wpływu na zapis?
Pozdrawiam
Małgorzata D.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... to dzieje, ze, że tacy ludzie to co są nieodpowiedzialni?
  -
  Rachunek ekonomiczny po prostu...
  - ...Czy to jest rachunek ekonomiczny?
  - No, właśnie.
  - ...te...
 • ... życiowej itd., jak i wysokością zarobków, oszczędnościami, zyskiem itp. 26


  Rachunek ekonomiczny, prowadzony w skali makroekonomicznej (społeczno-politycznej), preferuje efekt użytecznościowy wyrażony...
 • ... podnoszącym skuteczność ekonomicznej stymulacji jest pełne wykorzystanie metod i wyników rachunku ekonomicznej efektywności decyzji jakościowych, rachunku optymalizacyjnego oraz rachunku kosztów. Ekonomiczna stymulacja...

Encyklopedia PWN

zespół instrumentów, technik, kryteriów i reguł wyboru optymalnego wariantu działań gospodarczych; w pragmatycznym ujęciu rachunek ekonomiczny jest zbiorem czynności związanych z przygotowaniem i realizacją przedsięwzięć; podstawowe narzędzie racjonalizacji decyzji ekonomicznych.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego