rachunek prawdopodobieństwa

Słownik języka polskiego PWN

Porady językowe

Lodzia tramwajarka
23.01.2013
Lodzia tramwajarka to tytułowa bohaterka opowiadania Jana Brzozy z 1958 roku. Zastanawiam się, jak mogło brzmieć pełne imię Lodzi, bo niestety w opowiadaniu nie pada ono ani razu. Czy jest to zdrobnienie od Alodii albo Leokadii?
Czynnik w matematyce
10.04.2019
Szanowni Państwo,
chciałem spytać o etymologię słowa czynnik w znaczeniu ’argument mnożenia’. Czy chodzi może o to, że czynić miało znaczenie ‘pomnażać’? Jak to dokładnie było?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Galicyzmy sous vide i amuse bouche
14.03.2019
Dzień dobry,
chciałabym zapytać o pisownię zaczerpniętych z francuskich terminów dotyczących gotowania. Chodzi o sous vide i amuse-bouche. W słowniku ortograficznym PWN z 2016 roku ich nie ma, a oryginalna pisownia jest taka, jakiej użyłam. Najczęściej spotykam się jednak z zapisem obu tych określeń z dywizem. Czy jest on poprawny?
Z poważaniem
Magdalena Weiss

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... reakcje emocjonalne, szuka w otoczeniu "ojcowskiej sprawiedliwości". Tym samym jego rachunek prawdopodobieństwa dotyczący związków z otoczeniem społecznym staje się bardziej dziecinny, a...
  • ... spodziewa się" jest tu użyte jedynie dla wyrażenia tego biologicznego rachunku prawdopodobieństwa, który wyraża ścisłe powiązanie ustroju ze środowiskiem i rzutowanie się...
  • ... zdarzeń złożonych na podstawie prawdopodobieństwa zdarzeń prostych, znane z matematycznego rachunku prawdopodobieństwa, znajdują w tych przypadkach zastosowanie.
    Oczywiście ustalenie, że w świetle...

Encyklopedia PWN

prawdopodobieństwa rachunek, teoria prawdopodobieństwa, probabilistyka,
dział matematyki poświęcony wykrywaniu i badaniu prawidłowości w modelach opisujących zjawiska losowe (przypadkowe).
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego