rajstopy

Wielki słownik ortograficzny PWN

raj•stopy -stop

Słownik języka polskiego PWN

rajstopy «pończochy stanowiące całość z majtkami»
• rajstopki

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

rajstopy
3.09.2004
Chciałam zapytać o etymologię słowa rajstopy. Zetknęłam się kiedyś w zbiorze opowiadań napisanych (współcześnie) gwarą wileńską z opisem przygody pewnej pani, która kupiła parę rajstop w niewłaściwym rozmiarze, co zostało skomentowane: „Okazały za ciasne w raju”. Zastanawiam się czy był to po prostu żart „pseudoetymologiczny”, czy też miało to coś wspólnego z autentycznym pochodzeniem słowa. I jak ma się słowo rajstopy do jego odpowiednika rajtuzy ?
pistolet, kaliber 40
24.01.2013
Szanowni Państwo,
czy w sformułowaniach typu „Trzymał w ręku pistolet kaliber 40” lub „Oddała strzał z rewolweru kaliber 12” poprawne jest użycie słowa kaliber w mianowniku, czy też należy zastosować tu dopełniacz: pistolet kalibru 40?
Z góry dziękuję za pomoc
nóż typu finka
8.02.2012
Narzędzia medyczne nazywane są często eponimicznie np. cewnik Foleya. Spotyka się też nazwy, gdzie człon odimienny jest poprzedzony słowem typu, np. aplikator typu Fletcher(a). Czy poprawną jest forma aplikator typu Fletchera, czy – aplikator typu Fletcher (analogicznie do nóż typu finka)? Wydaje mi się, że poprawną jest forma z dopełniaczem, bo jest to narzędzie typu skonstruowanego przez Fletchera, a nie narzędzie przypominające Fletchera, osobę wszak, nie przedmiot.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... strach - myślałem- ile przyjdzie mi zapłacić z dziesiątki jogurtów, par rajstop, bułeczek i herbata "na zapas", nowy sweterek dla syna, płaszcz...
  • ... więcej, nawet śpiewaczka, której akompaniuje pianista-Malkovich, jest Malkovichem w rajstopach, na wysokich obcasach.

    Cameron Diaz w Być jak John Malkovich...
  • ... zawiera kalorie ( be, przecież tego się nie da jeść! ), a rajstopy "dwudziestki" są cieńsze od "czterdziestek". Idę też o zakład, że...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego