recykling

Wielki słownik ortograficzny PWN

recykling -n•gu, -n•giem

Słownik języka polskiego PWN

recykling, recycling [wym. risajkling], recyklizacja «wykorzystanie odpadów technologicznych i surowców wtórnych w przemyśle»

Porady językowe

recykling i recycling
14.02.2006
Witam,
moje pytanie dotyczy wymowy słowa recykling, która, zdaje się, została już spolszczona, podobnie jak pisownia. Tymczasem w radiowej Trójce usłyszałam dzisiaj „ceny risajklingowe”. Czy dobrze mi się wydaje, że jest to wymowa niepoprawna?
Pozdrawiam,
Monika Marczyk
wek, czyli słoik Wecka
18.05.2014
Dzień dobry,
prosiłabym o pomoc w rozstrzygnięciu dylematu – który zapis jest poprawny: słoik typu Wecka, słoik Wecka, słoik typu wecka czy wreszcie może już całkiem spolszczona wersja? Słoik typu weka/wek vel słoik wek po prostu? Sprawa wbrew pozorom nie dotyczy przetworów domowych, tylko bardzo poważnej publikacji z dziedziny archiwistyki.
Joanna

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... przede wszystkim klient. Producenci i importerzy doliczą koszty zbiórki i recyklingu do cen nowych sprzętów.
    SYLWIA MALCHER-NOWAK    O co ta...
  • ... W Sejmie od kilku lat trwają prace nad ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje przepisy określające warunki...
  • ... obsługiwać w części także gminy spoza Związku. Pierwsze urządzenie do recyklingu ma zostać uruchomione w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

    Uruchamiany system...

Encyklopedia PWN

recykling
[ang.],
wykorzystywanie odpadów jako materiału wyjściowego (jako surowca wtórnego) w procesach przemysłowych lub szeroko pojęte przyrodnicze ich zagospodarowanie; wg definicji prawnej zawartej w ustawie o odpadach (Dziennik Ustaw 2001 nr 62, pozycja 628) recykling „jest to taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu, w tym też recykling organiczny, z wyjątkiem odzysku energii”.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego