roszczenie

Wielki słownik ortograficzny PWN

roszczenie; -czeń
rościć roszczę, rościsz, roszczą; rość•cie

Słownik języka polskiego PWN

roszczenie «w prawie cywilnym: uprawnienie do żądania od określonej osoby określonego świadczenia lub zaniechania działania»
rościć «zgłaszać prawo, pretensje do czegoś»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

rościć
23.04.2010
Dzień dobry,
obecnie słowo rościć występuje najczęściej ze słowami sobie prawo do albo pretensje do. Czy kiedykolwiek ten czasownik występował bez żadnych innych wyrazów? Chodzi mi konkretnie o połączenie rościć + dopełniacz, nawet bez przyimka, np. „Nie rość robie tego, co do Ciebie nie należy”. Jeśli tak, to byłabym wdzięczna również za informację, kiedy (wiek).
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Repeć
rościć (sobie)
7.09.2014
Czy słowa rościć – poza utworzonym od niego gerundium – można używać bez sobie?
korporacyjna eskalacja
3.06.2015
Szanowny Panie Profesorze,
mam pytanie dotyczące znaczenia słowa eskalacja, które rozpowszechniło się w slangu korporacyjnym i oznacza tam tyle, co zwrócić się do kogoś wyżej w hierarchii służbowej w celu przyspieszenia/załatwienia jakiejś sprawy. Osobiście odczuwam pewien zgrzyt, ponieważ dla mnie było ono zawsze zarezerwowane dla procesów nie podlegających świadomej kontroli jednostki, pozbawionych celowości, podobnie jak nie ma specjalnego sensu powiedzieć do kogoś: „Ewoluuj”.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... po nacjonalizacjach, reformach rolnych, wywłaszczeniach i konfiskatach. W istocie dzisiejsze "roszczenie zabużańskie" sprowadza się do "prawa zaliczania" z ustawy z 1985...
  • ... prezydentów Ukrainy i Rosji Kijów odstąpił niemal całkowicie od swoich roszczeń dotyczących Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej.
    Do tej pory stanowiska...
  • ... Hanny Suchockiej. Wówczas, w 1993r., szacowano, że ok. 80 potencjalnych roszczeń reprywatyzacyjnych będzie można zaspokoić poprzez zwrot w naturze. W końcu...

Encyklopedia PWN

w prawie cywilnym wynikające z prawa podmiotowego uprawnienie do żądania od oznaczonej osoby określonego zachowania się;
prawo uprawnienie do żądania zwrotu całości lub części dokonanej zapłaty,
w prawie cywilnym utrata możliwości sądowego dochodzenia swoich praw majątkowych po upływie ustawowo określonego terminu.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!