rozpowszechniać

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

rozpowszechnićrozpowszechniać «uczynić coś ogólnie znanym»
rozpowszechnić sięrozpowszechniać się
1. «stać się ogólnie znanym, używanym»
2. «wystąpić często lub w wielkiej liczbie»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

cyfryzacja, ucyfrowienie
24.10.2005
Witam Państwa. Jak można jednym słowem nazwać rozpowszechnianie techniki cyfrowej, czy będzie to cyfracja, cyfryzacja, czy może coś innego? Drugie pytanie dotyczy poziomu nasycenia techniką cyfrową. Czy można powiedzieć, że „przekazy satelitarne zostały całkowicie ucyfrowione”?
Przesyłam serdeczności,
Jarek Gburczyk
kliencki i bazodanowy
24.06.2003
Szanowna Poradnio!
W moim pytaniu pozwolę sobie na element polemiczny – jeśli nie mieści się to w formule Poradni, proszę zasygnalizować, a więcej nie będę. Rzecz dotyczy tworzenia nowych wyrażeń. Otóż odpowiadając na jedno z pytań, Poradnia odradza stosowanie przymiotnika kliencki, gdyż nie zyskał on szerszego rozpowszechnienia, chociaż konstrukcja tego wyrazu jest nienaganna, analogiczna do chyba dość już powszechnego przymiotnika abonencki. Z drugiej strony Poradnia akceptuje wyraz bazodanowe, którego konstrukcja jest „osobliwa”, uzasadniając to jego kilkunastoletnią obecnością w użyciu. Kiedyś jednak ta obecność się zaczęła i dlaczego nie zacząć rozpowszechniać pożytecznego i poprawnego przymiotnika kliencki? I ogólniej: komu wolno zacząć rozpowszechnianie nowego poprawnie skonstruowanego wyrażenia.
Pozdrawiam.
Z.C., Warszawa
piractwo
2.10.2002
Dzień dobry. Pytanie moje dotyczy przenośnego znaczenia słowa piractwo. Czy piractwem jest już np. nagrywanie kasety dla potrzeb indywidulanych, czy tylko nagrywanie mające na celu publiczne rozprowadzanie, rozpowszechnianie? Czy jeśli wgram program komputerowy do prywatnego komputera bez płacenia za tenże program, to jestem piratem (to hipotetyczne pytanie)? Dziękuję i pozdrawiam.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... rada nadzorcza będzie musiała wybrać nowego prezesa.


  AKTA
  Lech Wałęsa
  rozpowszechnia dokument MSW
  Nie wystąpił o lustrację

  Lech Wałęsa przekazał wczoraj...
 • ... 43. Dopiero w XX w. w warstwach zamożniejszych zaczyna się rozpowszechniać kontrolowanie urodzin, czego symptomem jest spadek stopy urodzin (1911) do...
 • ... finansów E. de Silhouette'a, który pierwszy stał się obiektem takich rozpowszechnianych karykatur), a w sferach mieszczańskich stały się namiastką prawdziwej miniatury...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego