rozumie się

Słownik języka polskiego PWN

rozumie się «jest rozumiane, traktowane w określony sposób»
rozumieć się
1. «wykazywać wzajemne zrozumienie»
2. pot. «znać się na czymś»

Porady językowe

Przepłyńmy się trochę
4.10.2013
Proszę powiedzieć: czy można się przepłynąć? Słownik języka polskiego informuje, że można się przejechać samochodem albo przelecieć się samolotem, ale nie ma tam mowy o tym, że można się przepłynąć jakimś wodnym środkiem transportu. Jeśli chciałbym zabrać dziewczynę na wyprawę kajakiem, rowerem wodnym lub wodolotem, to oczywiście możemy oboje popłynąć lub popływać. Ale czy mogę jej zaproponować: chodź, przepłyniemy się trochę?
Się w nazwie instytucji
24.10.2016
Mamy kłopot z nazwą instytucji Instrument na rzecz Przyczyniania Się do Stabilności i Pokoju. Nasze wątpliwości wzbudza pisownia się – czy należy pisać go wielką literą, czy też objęty jest poniższym wyjątkiem od reguły?
Wielką literą piszemy nazwy indywidualne (jednostkowe) urzędów, [...]. Występujące w tych nazwach przyimki, spójniki, wyrażenia imienia, pod wezwaniem, na rzecz, do spraw, numer, przeciwko itp. piszemy małą literą.
budować się
8.11.2011
Szanowni Państwo!
Od pewnego czasu drażni mnie wyrażenie: budować się. Na przykład: „Mój brat będzie się budował”, co oznacza, że brat będzie budował dom, czy to własnymi rękami, czy zlecając budowę specjalistom. Czy to sformułowanie jest poprawne i skąd w ogóle taka nietypowa konstrukcja? Nie wykluczam, że po prostu nie podoba mi się ta forma, stąd estetyczna „alergia”. Dziękuję z góry za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof Banach

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... 8. Przez zdarzenie pozostające w związku z ruchem pojazdu mechanicznego rozumie się także wypadki zaistniałe:
    1) podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu...
  • ... mierzalne, potrafi je deprecjonować, gorzej jednak, gdy pośród teologów nie rozumie się wagi symbolicznych działań. Czy Pan Jezus, obmywając nogi uczniom, nie...
  • ... ze spotkań znalazły się na wystawie kończącej międzynarodowy projekt. - Teraz rozumiemy się lepiej, niż przed tym spotkaniem - twierdzą polscy i niemieccy uczniowie...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego