rzeczywistość

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

rzeczywistość
1. «to, co istnieje naprawdę»
2. «sytuacja lub warunki, w których ktoś żyje, coś się odbywa»
rzeczywistość wirtualna «sztuczna, trójwymiarowa przestrzeń, w której zaczyna funkcjonować grający w grę komputerową»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Ziemia jako sprawca czynności
12.01.2016
W opisie zjawiska fizycznego Ziemia przyciąga jabłko, można by sądzić, że Ziemia jest sprawcą czynności, jednak to nie Ziemia przyciąga jabłko, a siła grawitacji.
Czy o Ziemi (podmiocie zdania) możemy mówić, że jest sprawcą w sensie językowym (z semantycznego punktu widzenia), natomiast w sensie pozajęzykowym nie ma sprawcy ? Prawdą jest na przykładzie tego zdania, że język potoczny mija się z rzeczywistością ?
małżeństwo homoseksualne
7.03.2005
Proszę o komentarz na temat małżeństw homoseksualnych. Pytanie 1: czy zestawienie dwóch słów: małżeństwo homoseksualne jest oksymoronem, czy nie? Wydaje mi się, że w świetle definicji małżeństwa zaczerpniętej ze Słownika języka polskiego PWN jest to oksymoron. Nie wszyscy się jednak z tym zgadzają.
Pytanie 2: która forma jest prawidłowa małżeństwo homoseksualne czy związek homoseksualny?
Ale z ciebie Romeo!
12.10.2012
Polscy Bonnie i Clyde? Właściwa wydaje mi się pisownia od wielkiej litery, tak samo jak: typowe Ferrari 'model' i polskie Ferrari 'model' (lecz: dwa ferrari 'egzemplarze', podstarzały romeo 'lowelas'). Ale czy napiszemy: „Prawdziwi z nich Bonnie i Clyde”, czy: „Prawdziwi z nich bonnie i clyde”? Niby to znaczenie jednostkowe, ale to tak, jakby napisać: „Są jak Bonnie i Clyde”. Tak samo napisałbym: „Ale z ciebie Romeo!” ale: „Następny romeo się przyplątał”, „Jakiś kubica omal mnie nie przejechał”.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... tle bariera, nie, ogrodzenie z wysokich pali połączonych kablami, w rzeczywistości był to drut kolczasty, ale tego teraz nie odróżnił. A...
  • ... mediów, zwłaszcza elektronicznych - ktoś wymyśla historię nie mającą odzwierciedlenia w rzeczywistości i rozprzestrzenia się ona w zawrotnym tempie.
    CKM: Czy podczas...
  • ... otwarty, nie ma sensu, bo to nie ma wpływu na rzeczywistość. Najmniejszego! Rzeczywistość będzie taka, jaka będzie. Świat wymusza na nas...

Encyklopedia PWN

filoz. wszystko to, co istnieje;
tygodnik społ.-polit., wyd. 1981–89 w Warszawie;
wirtualna rzeczywistość, ang. virtual reality, VR,
inform. syntetyzowanie przez programy komputerowe doznań odbieranych przez zmysły ludzkie (najczęściej dźwięku i obrazu, ale także dotyku), np. w symulatorach lotów lub w grach komputerowych.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego