samochód osobowy

Porady językowe

Coraz to nowsze opony do samochodu osobowego
11.11.2016
Szanowni Państwo,
mam dwa pytania: opony dostawcze, osobowe – czy tak jest poprawnie?
Drugi problem: coraz to nowe czy coraz to nowsze? Coraz nowsze czy coraz nowe?

Dziękuję i pozdrawiam
Czytelniczka
oleje do samochodów
11.04.2014
Dzień dobry,
które z wyrażeń jest prawidłowe: oleje silnikowe dla pojazdów osobowych czy oleje silnikowe do pojazdów osobowych?
Dziękuję i pozdrawiam.
Czy rząd premiera Buzka?...
23.03.2001
Szanowny Panie Profesorze,

Czy byłby Pan łaskaw odpowiedzieć na pytanie: "Czy rząd Premiera Buzka jest dobrym rządem", posiłkując się następującą definicją dobrego rządu: "Dobrym rządem jest każdy rząd, który nie posiada opinii w kraju lub za granicą wydawanej rządom innym niż dobre oraz którego skład nie przekracza 20 osób". Mam nadzieję, że orzeknie Pan, iż posługuję się bełkotliwą definicją, która nie pozwala odpowiedzieć na zadane pytanie. Mam zwłaszcza nadzieję, że uzasadni Pan powody, dla których ta definicja nie może być uznana za cokolwiek innego niż bełkot (bo zaprzecza wszelkim zasadom budowy definicji... itd.). Uzyskawszy to będę miał pewność, że nie odmówi Pan podpowiedzi milionowi z okładem podatników, jak mają odpowiedzieć na pytanie: "czy mój samochód jest samochodem osobowym?", jeśli ustawa definiuje go kubek w kubek tak, jak zdefiniowaliśmy pojęcie dobrego rządu, uznane za bełkot.

Przytaczam in extenso definicję samochodu osobowego wpisaną do ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych (...) Oto ta definicja:
"Ilekroć w ust. 1 jest mowa o samochodzie osobowym, rozumie się przez to każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kilogramów".

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... produkcji aut w Europie Środkowej.
  Joint venture objęłoby montowanie małych
  samochodów osobowych. Do projektu chce też przyłączyć się Daihatsu Motor Co.
  Joint...
 • ... względu na remont mostu nadal obowiązuje ograniczenie ruchu tylko do samochodów osobowych oraz autobusów linii kursowych.
  Do 20 czerwca granicę w Niedzicy...
 • ... przed rokiem spółka ustaliła, że wynosiłyby one 10 zł za samochód osobowy i 20 zł za ciężarowy, podkreślając, że i tak jest...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego