satysfakcjonować

Wielki słownik ortograficzny PWN

satys•fak•cjonować -nuję, -nują

Słownik języka polskiego PWN

satysfakcjonować «zadowalać kogoś, zaspokajać czyjeś ambicje lub wymagania»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

satysfakcjonujący kompromis
24.11.2001
Panie Profesorze,
Prosimy o rozstrzygnięcie sporu: czy można użyć określenia satysfakcjonujący kompromis?
Dziękujemy.
aukcja czy oferta?
16.10.2007
Chciałbym spytać o nazwę aukcje w odniesieniu do Allegro. Obecnie dominuje tam sprzedaż po stałej cenie. Czy lepszym określeniem w odniesieniu do takich form sprzedaży byłaby oferta?
Czy w takiej zmianie nie przeszkadza zwyczaj językowy? W końcu aukcja to określenie, które się przyjęło. Czy zatem możliwa jest taka „uzusowa” mutacja pojęcia aukcji, która w perspektywie kilkunastu lat będzie stosowana, mimo że aukcje sensu stricto zostaną zepchnięte do nisz?
do Tych czy Tychów?
28.02.2003
Tychy powracają jak bumerang. Mimo że eksperci poradni językowej wielokrotnie wypowiadali się na temat dopełniacza tej nazwy, ich odpowiedzi nie satysfakcjonują czytelnika gazety, w której pracuję. Otóż twierdzi on, że poprawna jest jedynie forma Tych, i domaga się dokładnego potwierdzenia, na podstawie jakich ustaleń i kiedy do języka ogólnego i do słowników trafiła forma Tychów. Niestety sama nie potrafię wskazać takiego dokumentu, czy też daty wprowadzenia oficjalnej poprawki (czytelnik twierdzi, że podobne zmiany są poprzedzone konkretnymi przepisami). Bardzo proszę o pomoc i jak najbardziej szczegółową odpowiedź.
Agata Gogolkiewicz

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... do Agory. Więc wysoka kara jako taka nie może być satysfakcjonująca.
    Bogdan Lewandowski (SdPl): - Z jednej strony oznaczałoby to zaostrzenie sankcji...
  • ... że sam urok nowości wystarczy, żeby udało się wam stworzyć satysfakcjonującą relację seksualną. Musicie nad tym pracować. Pomoże wam czas i...
  • ... ujętych w programie "Partnerstwo dla pokoju". Jest to tym bardziej satysfakcjonujące, że w ramach ćwiczeń "Partnerstwa dla pokoju" nasi oficerowie wykazali...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego