setny

Wielki słownik ortograficzny PWN

set•ny; -ni

Słownik języka polskiego PWN

setny
1. «będący ostatnim elementem zbioru składającego się ze stu jednostek lub jedną ze stu części, na które można coś podzielić»
2. daw. «dzielny, dziarski; też: znakomity, wyborny»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Sto pierwszy raz, dawniej też: setny pierwszy raz
13.03.2019
W Latarniku Henryka Sienkiewicza jest zdanie Zepchnięty sto razy, rozpoczynał spokojnie swoją podróż po raz setny pierwszy. Na winietach przedwojennych gazet znajdują się informacje w rodzaju rok setny dwudziesty trzeci. Czy to znaczy, że taka forma liczebnika porządkowego była kiedyś poprawna?
nie z imiesłowami – chyba po raz setny
16.06.2004
Witam!
Chciałam zapytać o pisownię słowa nie zaliczanych. Wydaje mi się, że zgodnie z reformą z 9 grudnia 1997 partykułę nie z imiesłowami przymiotnikowymi piszemy zawsze łącznie, ale zdecydowanie częściej widzę pisownię rozłączną. Wystarczy wpisać to słowo w wyszukiwarce Google. Nie zaliczanych ma ponad 14 tys. trafień, zaś niezaliczanych jedynie ponad 600.
Z góry dziękuję za pomoc,
HaNkA
cyfrowo-słowny zapis liczebnikow i wyrazów pochodnych
28.06.2011
Czy prawidłowy jest zapis: otwarcie 200tnego i 300tnego (lub z łącznikiem: 200-tnego, 300-tnego)? Czy raczej powinno być: 2-setnego i 3-setnego? Czy lepiej, jeśli stosujemy zapis cyfrowy, pozostać przy zapisie bez odmiany? Czy wówczas liczba powinna być zapisana z kropką? Jak będzie w przypadku niepełnego „setnego”, tj. np. 350 otwarcia (350., 350-tego, 350tego)?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... że jest zatytułowany "Asterix i Latraviata"; to drugie imię zainspirowała setna rocznica śmierci Verdiego i bohaterka jego opery. Czy Asterix się...
  • ... przykład na wycinanie z nagranego materiału dźwięków trwających zaledwie jedną setną sekundy. W ten sposób z największego jąkały i językowego nieudacznika...
  • ... im. Anieli Gut-Stapińskiej.
    Imprezę połączono z otwarciem wystawy, poświęconej
    setnej rocznicy urodzin Włodzimierza Herczaka i 135 rocznicy urodzin Jakuba Orawca...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego