sporty ekstremalne

Słownik języka polskiego PWN

sporty ekstremalne «sporty uprawiane w trudnych warunkach»

Porady językowe

zrobić z igły widły
1.06.2010
Witam!
We współczesnej, potocznej polszczyźnie roi się od przymiotników wartościujących. Każde opisywane zdarzenie, sytuacja musi być fantastyczna, super, rewelacyjna, niesamowita albo koszmarna, okropna, przerażająca, obrzydliwa etc. Dlaczego mamy taką skłonność? Kogo ona cechuje, czy większość z nas? Czy istnieje jakaś sprawdzona metoda uczenia swoich dzieci adekwatnego do rzeczywistych emocji formułowania wypowiedzi? I wreszcie czy historia języka notuje taki przypadek wcześniej?
bungee
5.10.2010
Dzień dobry.
Interesuje mnie etymologia i pisownia pojęcia bungee. Często dla skoków na linie spotyka się zamiennie nazwę bungy. Sam popularyzator skoków, Alan John Hackett, upiera się, że nazwę tego sportu ekstremalnego należy pisać przez Y, a nie przez EE. Która pisownia jest właściwa z uwagi na pochodzenie słowa?
Dziękuję i pozdrawiam.
futsalowiec czy futsalista?
15.05.2011
Środowisko sportowe, w którym pracuję, używa dwojakiego określenia dla piłkarza, który gra w hali (tu powstaje drugie pytanie: czy gra się w hali, czy – jak powszechnie się mówi – na hali?). Profesjonalna piłka nożna halowa określana jest mianem futsalu. Jak nazwać zatem kogoś, kto gra w piłkę w hali? Pojawią się dwa określenia: futsalowiec i futsalista. A może obie formy są właściwe?
Dziękuję za pomoc.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... to stać. Nie zbiera płyt, nie pali cygar, nie uprawia sportów ekstremalnych. Jeśli ma jakieś plany co do osobistego życia, to trzyma...
  • ... kojarzy się wszystkim jako dyscyplina sportowa uprawiana tylko zimą. Miłośnicy sportów ekstremalnych udowadniają, że można jeździć również latem. Jednym z nielicznych pionierów...
  • ... czołówki w amerykańskich dziennikach
    SPOSÓB NA PIENIĄDZE krew na ringu
    SPORTY EKSTREMALNE loty poniżej pasa
    PRZEPUSTKA DO HISTORII sekwencja: góra, dół, a...

Encyklopedia PWN

zbiorcza nazwa dyscyplin sport. charakteryzujących się znacznym ryzykiem;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!