stawiać przeszkody

Porady językowe

pytajnik w zdaniu złożonym
18.04.2008
Witam!
Chciałam zapytać, czy zdanie o konstrukcji „Jeśli..., to...” można zakończyć pytajnikiem, jeśli drugie zdanie składowe jest pytające, np. „Jeśli nie będzie padać, to czy pójdziemy na spacer”. Znana mi jest zasada, że pytajnik stawiamy tylko wtedy, jeśli to zdanie nadrzędne jest pytające. Wydaje mi się, że w takim przypadku zdanie zaczynające się od jeśli jest nadrzędne, ale z drugiej strony chyba naturalniej byłoby zakończyć drugie zdanie znakiem zapytania.
Dziękuję za odpowiedź.
wtedy i tylko wtedy
27.12.2010
Witam!
Od razu pozwolę sobie przejść do rzeczy. W matematyce często używa się sformułowania wtedy i tylko wtedy. Powszechnie jednak zapisywane jest ono za pomocą skrótu wtw. Sam odruchowo stawiam po tym skrócie kropkę, lecz nie spotkałem, by ktokolwiek oprócz mnie tak czynił. Czy zatem owa kropka stać po takim skrócie powinna, czy też nie? Który wariant jest poprawny, wtw, czy wtw.? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam gorąco.
Rafał Sankiewicz

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... olbrzymi wybór fasonów i typów nakryć głowy, w niczym nie stawiających przeszkody fryzurze; przeciwnie - niejedno jest elementem lub wykończeniem uczesania. Mnóstwo jest...
  • ... mógł wypasać swoje stada. Nikt mu w tym pochodzie nie stawiał przeszkód. Ludzie miejscowi przywykli do karawan nomadów ciągnących wzdłuż i wszerz...
  • ... Wobec braku woli klubu przekazania hali, Zarząd Miasta nie będzie stawiał przeszkód w dalszym jej użytkowaniu... - komentuje sekretarz miasta Franciszek Jachymiak.
    Nie...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego