te sprawy

Wielki słownik ortograficzny PWN

Porady językowe

Inna sprawa to (,) czy...
8.07.2015
Szanowni Państwo,
zastanawia mnie interpunkcja w zdaniu „Czy ma to wpływ na ludzkie zachowania, to inna sprawa”. Gdyby zamienić kolejność członów oddzielonych przecinkiem, widoczna byłaby podrzędność frazy „Czy...” i konieczność przecinka, więc chyba powinien się znaleźć również w wyjściowej wersji? A co ze zdaniem „Inna sprawa to czy ma to wpływ na ludzkie zachowania”?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Sto dolarów, sto złotychto, te czy tych?
29.03.2017
Szanowni Państwo,
chciałem skonfrontować dwie porady:
http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/to-pierwsze-sto-dolarow;14901.html, http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/To-sto-zlotych-te-sto-zlotych-czy-tych-sto-zlotych;17183.html.
Z jednej wynika, że poprawne są konstrukcje typu te sto rubli, a niepoprawnie to sto rubli; z drugiej na odwrót. Czy da się wskazać podstawę normatywną, która to rozstrzyga, np. słownik poprawnej polszczyzny?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
dwie sprawy
23.02.2011
Czy do języka polskiego weszło wyrażenie clue sprawy? Kilkukrotnie się z nim spotkałem w znaczeniu 'meritum sprawy', 'istota rzeczy'.
Drugie pytanie, jakie mnie nurtuje, to jaka powinna być końcówka w bierniku dla słowa surfaktant. Np. „Do roztworu dodano 10 gram surfaktanta” czy „...surfaktantu”?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... W zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz rozmawiał w tej sprawie w Paryżu, dziś jedzie do Berlina, a w piątek szefowie...
  • ... która skontroluje, czy łódzki oddział funduszu nie zaniedbał obowiązków w tej sprawie.    Odsetki od zaległych płac - podwójne - Nierzetelni pracodawcy na czarną listę...
  • ... pacjenci S. On sam zostanie poddany badaniom psychiatrycznym.
    Śledztwo w
    tej sprawie jest tajne. Anna Marcinkowska, zastępca szefa mokotowskiej prokuratury, informuje tylko...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego