uchodzić się

Słownik języka polskiego PWN

uchodzić się «zmęczyć się chodzeniem»

Porady językowe

Chciałem się zapytać...
26.06.2002
Panie Profesorze!
Chcę zapytać Pana o poprawność konstrukcji: „Chciałem się zapytać...”. Czy nie odnosi się to do czasu przeszłego (chciałem)? Może powinno być chciałbym albo chcę? Druga sprawa – czy chcieć jest czasownikiem zwrotnym? Czy „Chciałem się zapytać...” nie oznacza pytania skierowanego do samego siebie?
Pozdrawiam
Wydawał się być...
26.06.2003
„Wydawał się kontynuatorem...” czy „Wydawał się być kontynuatorem...”? Czasownik wydawać się w połączeniu z przymiotnikiem (np. „Wydawał się gruby”) nie potrzebuje być, ale co z rzeczownikiem? Tu jest chyba konieczne być – inaczej brzmi dziwnie. Proszę rozstrzygnąć tę kwestię. Słownik poprawnej polszczyzny PWN odnosi się tylko do użycia tego czasownika z przymiotnikmami, nie mówiąc nic o rzeczownikach i przez to sugerując, iż tak samo powinno być z rzeczownikami – tj. bez być. Mnie się jednak nie chce wierzyć, iżby miało to być błędne, gdyż wyczucie językowe większości osób, które o to pytałem, jednogłośnie wskazuje na być. Będę wdzięczny za pomoc.
wydają się być
4.07.2008
Szanowni Państwo,
która forma jest poprawna: „Przedstawienia cielesności zdają się wzorcowym przykładem” czy też „Przedstawienia cielesności zdają się być wzorcowym przykładem”?
Łączę pozdrowienia

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... męskości jak podawanie kobiecie płaszcza przy wyjściu z restauracji. Inaczej uchodzi się za prostaka.

    Psychologowie zauważyli, iż mężczyźni, inaczej niż kobiety, rzadko...
  • ... ze swoją innością niż narażać na szykany. Tym bardziej jeśli uchodzi się za życiowego ryzykanta. Doświadczają tego i piloci, stąd ich ucieczka...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego