utwór muzyczny

Porady językowe

nazwy utworów muzycznych
6.10.2003
Jakie zasady rządzą pisownią nazw utworów muzycznych? Piszemy wszystkie człony nazwy wielką literą czy tylko pierwszy?
Jeszcze o zapisywaniu przymiotników od nazw zespołów muzycznych
21.05.2018
W poradzie https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Przymiotniki-od-IKEA-Blizzard-Warcraft;18109.html pojawiają się przymiotniki dzierżawcze pisane wielką literą, pochodzące nie od nazw osobowych, tylko od nazw firm.
Zapytałem kiedyś, czy regułę [69] stosuje się w przypadkach innych niż imiona własne: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/floydowski-styl-Floydowskiego-utworu;15731.html. Jeśli mimo to można podać argumenty za tym, że pisownia wielką literą nie jest tu nadużyciem, to chętnie bym je poznał.
IX symfonia // IX Symfonia Beethovena
19.10.2017
Szanowni Państwo,
jak należy zapisać tytuł IX symfonii d-moll Ludwiga van Beethovena – tak, jak to zrobiłem, czy raczej IX Symfonia d-moll? Zwyczaj w tym zakresie jest chyba zróżnicowany, więc może oba zapisy są właściwe? Cały tytuł lepiej zapisać kursywą czy pismem prostym?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... nowy właściciel Bertelsmann. Tymczasem powstają inne programy umożliwiające wyszukiwanie ulubionych utworów muzycznych. Jednym z nich jest iMesh. Piosenek można szukać dzięki pobranemu...
  • ... wrażeniem... - tak brzmi odczytany fragment inskrypcji. Dotychczas za najstarsze zapisy utworów muzycznych uważano, również egipskie inskrypcje grobowe. Są one jednak późniejsze od...
  • ... wzbogaciliśmy obszernym zbiorem fotografii, map, rysunków, animacji i filmów archiwalnych, utworów muzycznych, hymnów państwowych oraz zestawem interaktywnych multimediów.
    Dotychczas ukazały się trzy...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego