w rodzaju

Porady językowe

czas przeszły czasownika w rodzaju nijakim
17.05.2011
Dzień dobry,
czy jeśli w tekście literackim podmiotem w zdaniu jest miasto, np. Betlejem, które się wypowiada w tym zdaniu, to czy powinno ono powiedzieć poczułem, czy poczułom, stopiłem się, czy stopiłom się itd.?
Pozdrawiam serdecznie,
jrepeć
Rodzaje w języku polskim
13.11.2018
Wiele podręczników języka polskiego podaje, że rzeczowniki występują w trzech rodzajach – męskim, żeńskim i nijakim i ten rodzaj jest taki sam w liczbie pojedynczej i mnogiej. Pani polonistka uczy moją córkę, że w liczbie mnogiej mamy tylko dwa rodzaje – męskoosobowy i niemęskoosobowy. Czy obowiązują obie zasady, czy któraś jest nieaktualna? Proszę podać źródło, na które mogę się powołać.
Rodzaje w liczbie mnogiej
19.10.2018
Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy rzeczownik ma rodzaj męski, żeński i nijaki tylko w liczbie pojedynczej, a niemęskoosobowy i męskoosobowy w liczbie mnogiej, czy w obu liczbach tylko męski, żeński i nijaki, ponieważ spotkałam się z różnymi formami.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... świata nauki. Zdążyliśmy przecież przeżyć dziesiątki doktryn i pseudonaukowych rewelacji w rodzaju "państwa dobrobytu" czy też "końca wieku ideologii".
    Mnożące się oznaki...
  • ... nic na nią nie zasługiwało. Były to bowiem jakieś ułamki w rodzaju oderwanych
    zawiasów lub skobla, stare knoty, klucze od niewiadomych drzwi...
  • ... nie liczyć okresowych zalewów wybrzeży falą wypuszczanych przez Fidela uchodźców w rodzaju "desantu Mariel" z 1980 r. Już rok temu za zniesieniem...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego