w-Pomorskiem

Porady językowe

Borne-Sulinowo
13.06.2003
Według jakiej zasady tworzenia form deklinacyjnych funkcjonuje postać w Bornem Sulinowie? Dlaczego nie można zastosować odmiany przymiotnika Borne zgodnie z ogólnymi zasadami (w Bornym Sulinowie)? Czy Borne Sulinowo to nie jest nazwa miejscowa składająca się z przymiotnika (Borne) i rzeczownika (Sulinowo) mającego odmianę rzeczownikową?
o Tyskiem i Tyskim
17.11.2009
Jak należy odmienić nazwę piwa Tyskie? Chodzi mi głównie o narzędnik i miejscownik. Czy analogicznie do form Zakopanem i Pomorskiem można by powiedzieć Tyskiem? Czy można pisać: „Siedzę z piwem tyskim w ręku”, ale „Siedzę z Tyskiem w ręku” (tak jak w woj. pomorskim, ale w Pomorskiem)?
skróty nazw województw
6.06.2002
Szanowna Poradnio!
Uprzejmie proszę o podanie poprawnych skrótów nazw województw, np.: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, małopolskie, podkarpackie. Chodzi o wpisanie tych nazw w bardzo wąskie rubryki urzędowego pisma.

Pozwolę sobie prosić o możliwie szybką odpowiedź.
Dziękuję - Danuta

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... z tzw. wolnej stopy).
  (A.Nalewajko)


  Kilkanaście osób rannych
  Karambol
  w Pomorskiem

  BLISKO 20 samochodów ciężarowych i osobowych uczestniczyło wczoraj w karambolu...
 • ... samochodów ciężarowych i osobowych uczestniczyło wczoraj w karambolu niedaleko Kartuz w Pomorskiem. Do szpitali trafiło osiem osób, w tym jedna w stanie...
 • ... lat więzienia grozi aresztowanemu przez sąd byłemu szefowi Unii Pracy w Pomorskiem Tomaszowi M. Jest podejrzany o to, że kierując firmą Agroma...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego