w-internecie

Porady językowe

w internecie jak w jedynce
12.02.2009
Szanowni Państwo!

Ze zdziwieniem przeczytałem dzisiaj odpowiedź na pytanie o znaczenie słowa eskwincja. Prof. Mirosław Bańko chyba po raz pierwszy użył na łamach Poradni małej litery w zapisie słowa Internet (nie licząc odpowiedzi wprost traktujących o pisowni tego słowa). Czy oznacza to pełną już akceptację dla tej pisowni?
Mnie osobiście nadal ona razi. Przeczytałem wszystkie porady dotyczące tej kwestii, jakie udało mi się znaleźć. Przyznam, że argument stawiający Internet na równi z radiem i telewizją mnie nie przekonuje. W moim odczuciu za medium informacyjne można uznać sieć komputerową. Obecnie najpopularniejszą i najbardziej rozległą siecią komputerową jest Internet. Istnieją przy tym sieci, które dostępu do Internetu nie mają, np. intranety (sic!), które dostępu takiego mieć nie muszą (choć najczęściej mają).
Sam Internet można postawić na równi z konkretną stacją radiową bądź telewizyjną. Moim zdaniem, pisząc „Przeczytałem w internecie”, popełnia się ten sam błąd, co pisząc „Usłyszałem w jedynce”.

PS. Eskwincja faktycznie w Internecie już jest :)
w internecie
10.04.2010
Dzień dobry,
mam pytanie w związku ze słowem internet. Czy powinniśmy mówić w internecie czy też na internecie? Coraz częściej słyszę, jak ludzie mówią „Kupiłem coś na internecie”, chociaż ja powiedziałbym w internecie.
Pozdrawiam serdecznie,
Ryszard T.
w Internecie
20.02.2003
Szanowni Państwo,
Już kilkakrotnie spotkałem się z użyciem wyrażenia na Internecie (np. „Ostatnio szukałem materiałów na Internecie”), a nie popularnej w Internecie. Czy ta pierwsza forma jest poprawna?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... bankach i instytucji bezpieczeństwa narodowego. Ochrona danych osobowych i prywatności w Internecie pozostawia wiele do życzenia.

  Jest też prawdą, że nadużywanie Internetu...
 • ... satyrycznego programu telewizyjnego Krzysztofa Daukszewicza "Na tronie" robi animację komputerową. W Internecie redaguje Serwis Informacji Samorządowej, finansowany przez amerykańską fundację. - Udowadniam sobie...
 • ... już po fakcie

  spox minie mu
  jak będą moje fotki
  w Internecie to będę sławna jak Kopernik
  przejdę do historii
  hahaha
  hihi...

Encyklopedia PWN

w Polsce około 70 rozgłośni działa w Internecie;
najbardziej znana (i najstarsza) jest internetowa strona Mateusz. Swoje strony w sieci mają również m.in. Sekretariat Prymasa Polski, KAI, największe polskie tygodniki katolickie, niektóre katolickie rozgłośnie radiowe i wydawnictwa, część diecezji i seminariów duchownych, także niektóre zgromadzenia zakonne, a nawet parafie.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego