wawrzynek wilcze łyko

Słownik języka polskiego PWN

wawrzynek wilcze łyko, wilcze łyko «krzew o różowych, wonnych kwiatach i czerwonych, trujących owocach»

Porady językowe

wilcze łyko czy wilczełyko?
7.04.2003
Przygotowuję do druku książkę naukową o lasach. Jest w niej zdjęcie przedstawiające roślinkę o nazwie: wawrzynek wilcze łyko. Słownik ortograficzny podaje taką pisownię. Autor wprowadza pisownię łączną: wilczełyko i przedstawia następujące argumenty (tu cytuje): „w słowniku może być osobno, lecz we wszystkich najnowszych podręcznikach dendrologii jest wilczełyko razem. Nazewnictwo roślin naczyniowych zaczerpnąłem z tzw. checklisty z 1995 roku (to dla nas biblia), której autorami są najwięksi specjaliści botaniczni w Polsce. Upieram się więc przy swoim i zalecam pisownię wilczełyko” (koniec cytatu).
Ręce mi opadły: czy mam wykonać to zalecenie, czy też jednak odważyć się na zwrócenie uwagi, że ktoś kiedyś popełnił błąd, który ciągnie się, bo nikt nie odważył się przeciwstawiś „autorytetom”? Będę wdzięczna za szybką odpowiedź, bo czas mnie nagli. Książka czeka na druk.
Pozdrawiam i dziękuję
Ewa Rubczewska
(redaktor techniczny)
śnieżyczka przebiśnieg
2.06.2015
Dzień dobry,
chciałabym dowiedzieć się, jak poprawnie odmienić nazwę: śnieżyczka przebiśnieg? Czy w dopełniaczu l.p. właściwa forma to śnieżyczki przebiśniega, a może przebiśniegu? A może drugi człon jednak się nie odmienia?
Dziękuję i pozdrawiam
Anna Krasoń

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... co możliwe, żeby zminimalizować straty. Chronione gatunki roślin: orlik pospolity, wawrzynek, wilcze łyko, dziewięćsił bezłodygowy, zostały już przeniesione w inne miejsce. Przeniesiono nawet...
  • ... przekwitających już oczarów, które pokazały się pod koniec stycznia. Także wawrzynek wilcze łyko, gatunek chroniony w Polsce, zaczyna powoli przekwitać. Spacerując alejkami można...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego